Karel Vrána: Poslání a pokušení spisovatele (2/3)

03498444.jpeg

Z úvah filozofa a teologa čte Rudolf Pellar.

Poslouchejte na Vltavě od 4. května 2016 vždy v 15:05. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do středy 11. května 2016.


Spisovatel je člověk, který by měl pěstovat a bránit lidské slovo v jeho celistvosti. Ale jaká jeho míra odpovědnosti v současné destrukci a devalvaci slov? A jaká pokušení číhají na tohoto „správce slova“? Český teolog, filozof, nakladatel vysokoškolský pedagog prof. Karel Vrána (1925-2004) se ve své třídílné polemické úvaze zamýšlí nad posláním a pokušením spisovatele v soudobé kultuře.

Mons. ThDr. PhDr. Karel Vrána. Evropský poutník a vzdělanec, oblíbený duchovní rádce a velkorysý mecenáš kultury, brilantní esejista a vědec básnického jazyka, autor řady filozofických, teologických a literárních knih (Teilhard de Chardin, Dialogický personalismus, Experiment křesťanství, Jaroslav Durych aj.).

Když 17. listopadu 1945 vyjížděla z pražského Hradčanského náměstí dvojice autobusů, vezoucí do Říma na studia mladé české studenty, byl mezi nimi i gymnazista Karel Vrána, rodák (24. srpna 1925) z vysočinského městečka Zahrádky. Těžko však tehdy mohl předpokládat, že se domů vrátí až po 17. listopadu 1989 a navíc bude jeho rodné místo zbouráno a zaplaveno přehradní nádrží. Vrána vystudoval teologii a filozofii na Lateránské universitě v Římě a v roce 1950 byl vysvěcen na kněze. Na pár let byl pak poslán jako mladý kaplan „na kraj světa ů, do zapadlých kopců v diecézi Bolzano v jižním Tyrolsku.

Později pak vyučuje filozofii na univerzitách v Neapoli a Římě a jako rektor vede českou římskou kolej Nepomucenum, které v těžkých dobách zachránil pro české studenty.

V roce 1951 se Vrána stává zakládajícím členem nejstaršího exilového vydavatelství Křesťanské akademie Řím a od tohoto roku též odpovědným redaktorem edicí Vigilie a Studium. Později s humorem vzpomínal, že první knížku veršů vydal za vlastní prodané kalhoty. Po návratu z exilu do vlasti po roce 1989 přednášel na katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a do vlasti přenesl i vydavatelství, které pomohlo na svět nejedné pozoruhodné knize. Po zásluze byl v roce 2001 oceněn státním vyznamenáním, Řádem T. G. Masaryka.


Čte: Rudolf Pellar

Autor: Karel Vrána Režie: Vlado Rusko

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby