Karel Rokyta: Z valašské Jasenné do Angoly a Mozambiku

12. prosinec 2016
Hry a četba

Lesnický odborník vypráví o své cestě životem.

Poslechněte si...

Vltavské Osudy jsou jedinečným rozhlasovým projektem. Jedinečným proto, že zachycují či spíše dokumentují pohnuté dějiny osobní i společenské více než jednoho staletí. Rodiče či prarodiče mnohých protagonistů, v jejichž společenství sami prožili často dlouhá desetiletí, měli datum narození začínající čísly 18.

Jedinečnost vltavského projektu spočívá v tom, že je „ryze“, tedy v pravém slova smyslu rozhlasový. Lidský hlas je nezaměnitelný, prozrazuje každý záchvěv naší duše. Je to projev vysoce intimní, cítíme vyprávějícího člověka jakoby přímo u sebe doma. A právě v této sféře je rozhlas jako médium nenahraditelný. Ponechává prostor naší fantazii, rozvíjí citlivost, vnímavost i pozornost. Není-li nám něčí projev sympatický, můžeme vypnout. Buď náš zájem, nebo rovnou přijímač. Vltavské Osudy, jak je mi známo, patří k těm rozhlasovým pořadům, které vypínány nejsou. Jsou naopak vyhledávány.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Desetidílné Osudy poslouchejte od 12. do 23. prosince, každý všední den v 11:30 hodin.

Příjmení Rokyta je rozhlasovým posluchačům povědomé. Jan Rokyta, vynikající muzikant, umělecký vedoucí cimbálové muziky Technik v Ostravě, dlouholetý rozhlasový redaktor, je rodným bratrem Karla Rokyty. Jeho rozhlasové vzpomínky už neuslyší, ale na Janovu přirozenou úctu k bratru Karlovi a jeho znalostem lesa, na tu nezapomenu nikdy. A sdílím ji s ním. Karel Rokyta má totiž ohromné znalosti. A jak je rodu Rokytů zřejmě vlastní, je dobrým vypravěčem. Nemá rád banality, ale fakta. Je osobností, která stále inspiruje svou zvídavostí a vzdělaností, a to i mladou generaci - mj. „vypomáhá“ jako středoškolský profesor.

Karel Rokyta chodil v dětství do lesa s otcem pracovat a poznávat život. Život stromů i život rodiny a rodu. Vše souvisí se vším. Konání našich předků vydává své ovoce dodnes. Strom valašského rodu Rokytů je košatý a své kořeny zapustil díky Karlu Rokytovi i ve vzdáleném Mosambiku.


Připravila: Eva OciskováTechnická spolupráce: Jan Brauner

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.