Karel Michal: Gypsová dáma

Kriminální příběh ze staré Prahy s Františkem Němcem a Borisem Rösnerem v hlavních rolích.

Poslouchejte na Vltavě 16. června 2016 ve 20:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do středy 22. června 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Do světa pražské galerky i velkých a nepolapitelných podvodníků zasadil spisovatel Karel Michal děj své prózy Gypsová dáma. Ta zde představuje právo a spravedlnost, s nimiž si nelze beztrestně pohrávat, jak ukazuje tragikomický příběh dvou společníků, advokáta a soukromého detektiva, s lehce kriminální zápletkou.

Spisovatel Karel Michal (vlastním jménem Pavel Buksa) se narodil v roce 1932 v Praze. Po maturitě na gymnáziu nesměl studovat na vysoké škole a vystřídal řadu různých zaměstnání. Později přece jen začal studovat na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studia však po sedmi semestrech opustil. Prošel opět mnoha profesemi - byl asistentem režie, správcem jízdárny, dlaždičem, hlídačem v přístavu a pod. Z těchto zkušeností dovedl hojně těžit ve své literární tvorbě.

03639951.jpeg

Debutoval v roce 1960 v časopisu Plamen. V roce 1961 mu vyšla sbírka povídek Bubáci pro všední den a ve stejném roce detektivní novela Krok stranou. Pracoval jako lektor v nakladatelství, filmový dramaturg, jako redaktor Literárních novin, stal se spisovatelem z povolání. V roce 1966 vydal historickou novelu Čest a sláva, v roce 1967 prózu Gypsová dáma. Karel Michal psal kromě toho rozhlasové hry, filmové a televizní scénáře (podle povídky Plivník dlaždiče Housky napsal scénář ke stejnojmennému loutkovému televiznímu filmu, na základě jiné povídky z Bubáků pro všední den vznikl scénář k filmu Bílá paní, film Čest a sláva opět podle jeho scénáře sklízel ceny na četných filmových festivalech), je rovněž autorem dvou divadelních her (Tak to na tom světě chodí, 1967 a My občané mélští, 1980). V roce 1968 odešel do exilu.

Usadil se ve Švýcarsku, kde po počátečních příležitostných zaměstnáních vyučoval na gymnáziu v Basileji historii a klasickou filologii. V exilovém nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem vyšla v roce 1977 jeho sbírka historizujících humorných příběhů Rodný kraj. V třetí části sbírky autor prostřednictvím příběhu o Janu Roháčovi z Dubé a o dobývání hradu Sion demytizuje průběh a okolnosti dobových mocenských bojů. Karel Michal zemřel ve Švýcarsku v roce 1984.


Osoby a obsazení: Benedikt (František Němec), Lokvenc (Boris Rösner), Maryška (Jan Szymik), žena (Vlasta Žehrová), Fikejz (Jiří Ployhar), Blízek (Jiří Klem), domovnice (Bohumila Dolejšová), paní domácí (Kateřina Fixová), dozorce (Gaston Šubert), průvodčí (Milan Schejbal) a Šavrda (Petr Šplíchal)

Autor: Karel Michal Dramatizace: Martin VelíšekDramaturgie: Jana PaterováHudební spolupráce: Petr MandelRežie: Milan Schejbal

Natočeno v roce 2004.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby