SERIÁL

Karel Ladislav Kukla: Batalion a další povídky znalce „odvrácené strany“ meziválečného staropražského života

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zmizelá Praha – Mizející Praha (Jedová chýše)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Karel Ladislav Kukla proslul zejména jako znalec Prahy a sugestivní vypravěč „odvrácené strany“ meziválečného staropražského života. Z jeho souborů Ze všech koutů Prahy, Pražské bahno, Konec bahna Prahy a Batalión vybíráme několik barvitých ukázek. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jaromír Meduna
Připravil: Vratislav Färber
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno: v roce 2017

Prozaik, dramatik a novinář Karel Ladislav Kukla (1863–1930) se od roku 1889 věnoval žurnalistice, nejprve v Národní politice a pak ve Světě zvířat. Vedl také týdeník Národní obzor a časopisy Hospodářský svět, Dobrá kopa a Zoologická zahrada, podílel se na románové příloze Milotického hospodáře.

Byl také zdatným překladatelem, díky němu se k českým čtenářům poprvé dostaly příběhy Sherlocka Holmese nebo Twainův Huckleberry Finn (pod názvem dobrodružství tuláka Finna).

Zájem o Kuklovo dílo trvá dodnes, možná proto, že stoupá zájem o místopis, záhady, historii. To vše nám Kuklovy příběhy přinášejí. Jejich autor zachycuje Prahu, která už zmizela, podsvětní Prahu počátku 20. století. Přibližuje nám její obyvatele, hrdiny, figurky - především ty, kteří žili na okraji společnosti. Kuklovy knihy z dvacátých a třicátých let patří v antikvariátech k žádaným, vzácným artiklům.

Spustit audio
autor: Vratislav Färber