Karel Klostermann: Čaroděj. Klasická povídka spisovatele Šumavy

17. leden 2021

Vyprávění o těžkém životě na šumavské vsi. Napínavý příběh z povídkového souboru V srdci šumavských hvozdů Karla Klostermanna poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Josef Nechutný
Připravila: Petra Kosová
Režie: Miroslav Buriánek
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu v roce 2006

Karel Klostermann, přezdívaný též spisovatel Šumavy, Faustin nebo Doubravský, byl český spisovatel německého původu. Narodil se v roce 1848 do lékařské rodiny žijící v hornorakouském městě Haag am Hausruck. Rodině se ale moc nedařilo, a tak se Klostermannovi nedlouho po chlapcově narození se všemi deseti dětmi přestěhovali do Sušice. Právě v okolí tohoto města Karel vyrůstal, objevil zde lásku k šumavskému kraji, ale třeba i ke zvířatům.

Čtěte také

Ostatně právě Šumavě zasvětil Klostermann většinu své životní tvorby. V jeho črtách se objevovaly obrazy sklářů, lesních dělníků, vesničanů, zemědělců, přičemž se často zaměřoval na detailní vystižení jejich povahových rysů. Kromě osob se ale Klostermann se stejnou vášní věnoval i neporušené šumavské krajině, kterou obdivoval a opěvoval, protože se v ní objevovaly horské bystřiny, proudily tam potoky a říčky, rozprostírala se temná jezera. Moc dobře si spisovatel uvědomoval také tíživou sociální situaci mnohých obyvatel tohoto území, kterou často v dílech tematizoval. Tíha zemědělské práce, ale zároveň odchod mladých lidí, kteří už přestali věřit, že by je tento nádherný, ale materiálně chudý kraj uživil, tak radši odešli do velkých měst – to mu dělalo vrásky na čele.

Povídka Čaroděj ze sbírky V srdci šumavských hvozdů je vyprávěním o těžkém životě na vsi, který se možná na první pohled jeví idylicky, ale pravda je jinde. Dostáváme se do nejmenované šumavské vesnice v období podzimu. Úroda byla bídná, dřeva v lese málo, ale v hospodě se i tak všichni veselí. Jedním z místních je i Lukáš, o kterém se traduje, že umí zaříkávat zvířata. Proto se ho všichni bojí a pro jistotu si ho předchází, ačkoliv je to jeden z velkých chudáků bez majetku. Když se v hospodě nečekaně objeví bývalý soused, který nyní žije v daleké Brazílii, bojácní vesničané dostanou nápad, jak se Lukáše nadobro zbavit...

autoři: Petra Kosová , Barbora Petrovická
Spustit audio