Karel Hynek Mácha: Kat

Setkání kata a krále Václava IV. ve scénické kompozici, kterou podle povídky Křivoklát Karla Hynka Máchy připravil Emil František Burian.

Poslouchejte na Vltavě 1. listopadu 2014 ve 14:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pátku 7. listopadu 2014.


Máchovo básnické i prozaické dílo bylo silným inspiračním zdrojem režiséra a skladatele Emila Františka Buriana. Ten v roce stého výročí básníkovy smrti dramatizoval román Křivoklad - první díl zamýšlené tetralogie, jejímž hrdinou byl kat ve službách krále Václava IV.

Mácha v románu ještě před vznikem Máje vytvořil typicky romantického hrdinu, který stojí jako vyvrženec na okraji společnosti a prožívá rozpor mezi snem a skutečností.

Po vzoru anglického romantického románu je i Máchův Kat nositelem tajemství, konkrétně tajemství svého původu, jež na konci odhalí, dokonce před samotným Janem Husem.

Burian přenesl v roce 1936 inscenaci z jeviště svého Déčka do studia pražského Radijournalu, odkud byla - jak bylo tehdy zvykem - vysílána živě. V roce 1965 se k dramatizaci vrátil Burianův žák, režisér Josef Henke, který do titulní role obsadil "burianovského" herce Vladimíra Šmerala.


Osoby a obsazení: Básník (Otakar Brousek), Kat (Vladimír Šmeral), Král Václav (Stanislav Remunda), Miláda (Irena Kačírková), Jan Hus (Josef Patočka), Jaroš (Antonín Zíb), Stivín (Ladislav Kazda), Duchoň (Bohumil Křížek), Honza Nebojímse (Jiří Hurta), Bába (Světla Amortová), Starý rytíř (Karel Beníško), Mladík (Jiří Novotný), Panoš (Jaroslav Kepka), Hlásný (Bedřich Bobek), Jiří, zbrojnoš Václavův (Alfred Strejček), Oldřich, zbrojnoš Václavův (Josef Velda), Beneš (Vladimír Leraus), Jetřich (Bohumil Švarc), Pán z Václavovy družiny (Josef Bláha) a další.

Autor: Karel Hynek Mácha Dramatizace a hudba: E. F. BurianRozhlasová úprava: Zuzana Kočová a Josef HenkeDramaturgie: Josef HlavničkaRežie: Josef Henke

Natočeno v roce 1965.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio