Karel Hvížďala: Exilový orloj. Četba na pokračování ze vzpomínkové knihy novináře, esejisty a spisovatele
„Je to puzzle vzpomínek na dvanáct let, ze kterých se snažím složit obraz doby a lidí, které jsem měl a mám rád. Byli to lidé s povahou větru a ne trávy,“ říká o knize autor. Pomyslným orlojem procházejí Hvížďalovi souputníci, především generační vrstevníci, s nimiž sdílel úděl exulanta. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Karel Hvížďala (*16. srpna 1941 v Praze 80 let). Vystudoval strojní fakultu na ČVUT, ale už tehdy se věnoval psaní, převážně poezie. V 60. letech pracoval v redakci Mladého světa, poté v nakladatelství Albatros, kde založil edici Objektiv. V roce 1978 emigroval s rodinou do západního Německa.
Dvanáct let žil v Bonnu, kde pokračoval jak v žurnalistické, tak v literární práci. Napsal zde několik rozhlasových her, přispíval do exilových časopisů, pracoval v nakladatelství Index a jako žurnalista spolupracoval například se stanicí RFE (Rádio Svobodná Evropa). V 80. letech jej proslavila kniha Dálkový výslech, rozhovor s Václavem Havlem. Po listopadovém převratu se vrátil do Česka, kde na čas působil jako šéfredaktor Mladé fronty DNES a v roce 1994 spoluzaložil zpravodajský časopis Týden.
Čtěte také
Od roku 1999 se živí jako svobodný žurnalista a spisovatel. Je autorem mnoha dalších knih rozhovorů (s osobnostmi jako jsou Karol Sidon, Pavel Landovský, Václav Bělohradský, Jiří Gruša a další), románů, novel a rozhlasových her. Exilový orloj je součástí knihy Věta jako povolání, která vyšla v loňském roce.
Související
-
Karel Hvížďala: Nedožité sedmasedmdesátiny Karla Kryla
„24. února 1994 má Karel Kryl vystoupení v karlovarském hotelu Thermal. Následujícího rána natáčí své verše pro pořad Českého rozhlasu, který připravuje Miloš Čermák.
-
Karel Hvížďala: V závalu Petra Hrušky
„A ruku na srdce: často interpretace básnického textu připomíná, že půjde o násilí, zabijačku. O nepřirozené vytržení něčeho z něčeho nebo semletí něčeho na něco jiného...
-
Karel Hvížďala: Wernischovo rozpoložení
Ó, kde je stáří mé? kde likér zelený? kdepak je etažér, veverka v kotouči, kanape, ptačí klec, kde žába na klíček? kde je můj miláček? kdopak mi ustele, polštář natřese?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.