Karel Fořt: Z New Yorku do pekla a zpět (3/5)

03567698.jpeg

Autobiografická próza českého emigranta.

Poslouchejte na Vltavě od 14. února 2016 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do pondělí 22. února 2016.


Prozaický debut Karla Fořta je syrovou a v mnohém autobiografickou výpovědí o životní cestě za svobodou a o hledání sebe sama. Autorovo alter ego – hrdina s přezdívkou Čeko - poodhaluje čtenáři odvrácenou tvář New Yorku. Je zasvěceným průvodcem newyorskou periferií. Drsný a zároveň poetický svět ghetta a jeho svérázné obyvatele líčí živě a s nesporným vypravěčským talentem.

Reflektuje životní zkušenosti emigranta, který propadl drogám a za drobné kriminální delikty se dostal do vězení. Pobyt za mřížemi vnímá jako spravedlivý trest za své prohřešky a příležitost k nápravě. Podává nám věrohodný obraz vězeňského společenství.

S citem pro zachycení živého dialogu plasticky vykresluje složité mezilidské vztahy a neustále proměnlivé poziční boje mezi převažujícím hispánským a černošským osazenstvem. Děj přitom prokládá volnými filosoficky laděnými úvahami, vzpomínkami na bezstarostnou jízdu napříč Amerikou a reflektuje také emigrantskou zkušenost.

03567697.jpeg

Čte: Martin Hruška

Autor: Karel Fořt Připravila: Petra HynčíkováRežie: Jakub Doubrava

Vyrobila Tvůrčí skupina Drama a literatura ve studiu Českého rozhlasu Plzeň.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura