Karel Čapek: Věc Makropulos

1. leden 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiřina Švorcová v titulní roli Emilie Marty ve hře Karla Čapka Věc Makropulos

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Slavná hra o touze po nesmrtelnosti v rozhlasové inscenaci z roku 1975. Záhadnou operní divu Emilii Marty ztvárnila Jiřina Švorcová, v dalších rolích hrají Karel Höger, Viktor Preiss, Miloš Nedbal, Martin Růžek a Gabriela Vránová. Hru natočil režisér Jiří Horčička. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Utopické drama Věc Makropulos bylo poprvé uvedeno na prknech vinohradského Městského divadla v roce 1922. Podnětem ke vzniku hry o touze po nesmrtelnosti i strachu z ní byla teorie profesora Mečnikova, že stárnutí je autointoxikace organismu. Dlouhověkost líčí, slovy autora, jako „stav velmi málo ideální a dokonce velmi málo žádaný“.

Osoby a obsazení: Emilia Marty (Jiřina Švorcová), Jaroslav Prus (Karel Höger), Janek, jeho syn (Viktor Preiss), Albert Gregor (Jiří Klem), Hauk-Sendorf (Eduard Kohout), dr. Kolenatý, advokát (Miloš Nedbal), Solicitátor Vítek (Martin Růžek), Kristina, jeho dcera (Gabriela Vránová), komorná (Drahomíra Fialková), lékař (Oldřich Janovský) a poklízečka (Jaroslava Drmlová)

Rozhlasová úprava: Vladimír Procházka
Hudební improvizace: Zdeněk Musil
Dramaturg: Josef Hlavnička
Režie: Jiří Horčička

Natočeno v roce 1975.

autoři: Renata Venclová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související