Karel Čapek: R.U.R.

Karel Čapek za mikrofonem Československého rozhlasu
Karel Čapek za mikrofonem Československého rozhlasu
Hra, která obohatila náš slovník o slovo robot, záhy obletěla celý svět a byla přeložena do třiceti jazyků. Rozhlasovou inscenaci Čapkovy hry o vzpouře robotů a zániku lidské civilizace natočil režisér František Štěpánek v roce 1968.

V blíže nespecifikované budoucnosti se vědci naučí stvořit téměř dokonalého umělého člověka, který by mohl lidstvo navždy osvobodit od fyzické práce.

Výroby robotů, jak se umělým lidem začne říkat, se chopí podnikavá akciová společnost Rossum’s universal robots a zaplaví svět levnou pracovní silou, takže umělých bytostí je záhy víc než lidí.

Je jen otázkou času, kdy se roboti vzbouří proti svým pánům a svrhnou zlenivělou lidskou rasu, jejíž civilizace nejspíš dospěla ke svému zániku.

Divadelní drama se symbolickým koncem R.U.R. napsal Karel Čapek v roce 1920.

Patří do linie tzv. utopistických děl, která dále pokračuje romány Továrna na absolutno, Krakatit nebo Válka s mloky a hrami Věc Makropulos a Bílá nemoc. Všem Čapkovým dílům s vědeckofantastickou tematikou je společná hluboká autorova skepse, s níž pohlížel na slepé vzývání vědeckého pokroku.

Převratné vynálezy, které slibují osvobodit člověka a dát lidstvu dosud netušené možnosti, končí v Čapkových románech a hrách deziluzí nebo rovnou katastrofou.

Tváří v tvář pokušením, která technický pokrok přináší, u Čapka selhávají sobečtí prospěcháři stejně jako ušlechtilí humanisté. Nejlépe naopak obstojí obyčejní, neokázalí, „malí“ lidé, kteří možná nemají velké životní ambice, zato se nezříkají svého lidského údělu.


Osoby a obsazení: Harry Domin (Otakar Brousek), ing. Fabry (Vladimír Brabec), dr. Gall (Jaromír Spal), dr. Hallemeier (Josef Patočka), konsul Busman (Vladimír Krška), stavitel Alquist (Vladimír Hlavatý), Helena Gloryová (Jaroslava Adamová), Nána, její chůva (Marie Vášová), Marius, robot (Bořivoj Navrátil), Sulla, robotka (Marta Kučírková), Radius (Svatopluk Skládal), Damon (Karel Houska), Robot Primus (Jaromír Hanzlík), Robotka Helena (Růžena Merunková), roboti (Vlastimil Bičík, Vladimír Čech a Karel Fořt)

Autor: Karel ČapekRozhlasová úprava a dramaturgie: Dalibor ChalupaHudba: Zdeněk ŠikolaRežie: František Štěpánek

Natočeno v roce 1968.

Hru si můžete do 13. listopadu 2013 poslechnout na stránce Hry a literatura.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby