Karel Čapek: Bílá nemoc (1/2)

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03309897.jpeg

Svět stojí na pokraji války, když se objeví smrtelná nemoc, na kterou lidstvo nezná lék. Předposlední hra Karla Čapka, od jejíž premiéry letos uplyne 80 let. On-line k poslechu do pátku 3. února 2017.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

V době, kdy si mnozí evropští státníci mysleli, že agresivní zahraniční politiku hitlerovského Německa není třeba brát tak vážně, že Hitler se neodváží přejít od výhrůžek k činům, napsal Karel Čapek své vizionářské drama Bílá nemoc. Velmi přesně v něm zachytil stav společenské krize i následný vzestup národního fanatismu, který vede ke konečné a nesmyslné zkáze.

„Jeden z charakteristických znaků poválečného lidstva je ústup od toho, čemu se tu a tam skoro s opovržením říká humanita; v kterémžto slovu je zahrnuta zbožná úcta k životu a právům lidským, láska k svobodě a míru, usilování o pravdu a spravedlnost a jiné mravní postuláty, které byly v duchu evropských tradic až dosud považovány za smysl lidského vývoje.“ Napsal Karel Čapek v předmluvě k Bílé nemoci v roce 1937.

Na obranu denně pošlapávané humanity se v Čapkově hře postaví doktor Galén, vědec a lékař, který odmítá přihlížet tomu, jak je jeho země hnána do nesmyslného válečného konfliktu. Svůj zázračný lék na bílou nemoc, která lidstvo kosí jako novodobý mor, začne Galén podávat jen těm nejchudším. Bohaté a vlivné pacienty je ochoten léčit jen pokud veřejně vystoupí proti válce. Když už se zdá, že se Galénovi podaří přivést největší válečné štváče k rozumu, zjistíme, že je pozdě. Společnost už se mezitím proměnila ve zfanatizovaný dav, který (aniž to tuší) rozšlape poslední naději na svou záchranu.


Osoby a obsazení: Maršál (Zdeněk Štěpánek), Dvorní rada profesor Sigelius (Bedřich Karen), Dr. Galén (František Smolík), Baron Krieg (Jan Pivec), Mladý Krieg (Miroslav Doležal), Maršálova dcera (Alena Jančaříková), Ministr propagandy (Vladimír Leraus), Novináři (Karel Pech a Luděk Munzar), Otec (Bohuš Hradil), Matka (Božena Půlpánová), Dcera (Lída Plachá), Syn (Jaroslav Mareš), Malomocní (Emil Bolek, Theodor Strejcius a Miloš Nesvadba), Asistenti kliniky (Josef Gruss a Václav Švorc), Vrchní sestra (Ela Poznerová), Pobočník (Jan Přeučil) a další

Autor: Karel Čapek Rozhlasová úprava: Vladimír ProcházkaDramaturgie: Dalibor ChalupaHudba: Miroslav PoncRežie: Jiří Roll

Natočeno v roce 1958.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura