Karel Ančerl v emigraci a na prahu světové kariéry. Unikátní nahrávky, které vznikly po roce 1968
Umělecká dráha dirigenta, který přežil Terezín, se uzavřela předčasně v roce 1973. Unikátní nahrávky se světovými orchestry vybrali a komentují Jindřich Bálek a Petr Kadlec.
Akademie je tentokrát koncertní akademií, protože nás čeká několik unikátních nahrávek dirigenta Karla Ančerla, které vznikly po roce 1968. Posledních pět let života, které strávil v emigraci, byly v určitém smyslu vrcholem jeho mezinárodní kariéry, ačkoli se to u nás málo ví. Nabídneme snímky, na kterých Ančerl řídí Mou vlast s Bostonským symfonickým orchestrem, část Dvořákovy Osmé s Orchestrem Concertgebouw Amsterdam, a na závěr vzácnou unikátní nahrávku Sukova Asraela s Clevelandským symfonickým orchestrem.
S redaktorem Jindřichem Bálkem pořad připravil muzikolog Petr Kadlec, který posledních pět let Ančerlova života popíše v širších souvislostech. Letos 11. dubna uplynulo 110 let od narození Karla Ančerla, ale pořad zařazujeme do izraelského týdne. Věznění v Terezíně a židovský původ měl na životní osudy Karla Ančerla zásadní vliv.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.