Kapitola z popovodňové obnovy divadelní Prahy

26. listopad 2003

Více než před rokem zatopila Vltava prostory Divadla Na Prádle až po samý strop. Následná rekonstrukce si vyžádala mnoho času také proto, že budova se svou slavnou divadelní minulostí je veřejnosti stále dost neznámá. Kolem obnovy tohoto suterénního sálku na Kampě se proto nerozvinulo tolik humbuku jako kolem rekonstrukce jiných, populárnějších divadel. Málokdo ví, že zdejší prostory žijí uměním už 140 let a začínali zde kromě jiného také V+W se svou "Vestpoketkou". Divadlo Na Prádle bylo nakonec 19. listopadu slavnostně otevřeno.

Zdejší divadelní prostor v Besední ulici vznikl pod ochrannými křídly Umělecké besedy, instituce podporující umělce již od svého založení v roce 1863. Původně šlo o koncertní sál. Za první republiky zde působilo Osvobozené divadlo, po roztržce zakládajících členů pak Dada divadlo. Své inscenace zde uváděli Jiří Frejka, E. F. Burian, který zde představil svůj voiceband. Voskovec s Werichem zde prorazili se svou Vest Pocket Revue, která se později včlenila pod hlavičku Osvobozeného divadla.

Divadlo Na Prádle

Další slavnou kapitolou byla krátká, ale významná epizoda z poválečného divadelního vývoje. Sídlilo zde Divadlo satiry s Oldřichem Lipským. Několik režií zde vytvořil i Alfréd Radok, začínala zde řada později slavných herců (například Stella Zázvorková, Miroslav Horníček atd.). Nejvýznamnější byla linie aktuálních satirických revue, která soubor proslavila. Slibně se rozvíjející divadlo bylo uzavřenou smutnou "veřejnou popravou", kterou provedli činovníci hned na jaře 1948 po premiéře revue "Kde je Kuťák?" útočící na poúnorový byrokratismus.

Divadelní život zde byl obnoven až v roce 2001. Své inscenace zde uvádělo několik souborů. Sotva se divadlo s novým názvem Na Prádle rozkoukalo, bylo postiženo loňskou povodní. Soubor pod názvem Divadlo u Anděla působil v exilu jiných pražských sálů a připravoval další inscenace, z nichž jmenujme úspěšnou Lorcovu Pláňku plnou jižních vášní, rytmů a emocí.

19. listopadu 2003 se zrekonstruované prostory opět otevřely. Slavnostní večer byl tentokrát věnován mecenášům, kteří obnovu podpořili. Divadlo vyrostlo do krásy a je moderně vybaveno. Foyer slouží zároveň jako galerie. Přestavba prospěla také kavárně, při které vnikl prostor pro komornější vystoupení a koncerty. Pro širší veřejnost se divadlo poprvé otevře v sobotu 29. listopadu. Připraven je program pro celou rodinu od dětí až po dospělé. Poté zde ožije už pravidelný divadelní provoz s inscenacemi, které má soubor již připravené v repertoáru.

Divadlo Na Prádle sídlí v suterénu Besední ulice č.3, zastrčené na Kampě za kostelíkem Svatého Jana Nepomuckého Na prádle. Informace k programu a repertoáru divadla lze najít zde.

autor: mat
Spustit audio