Kambodžská inspirace sochaře Michala Blažka

15. leden 2013
02807853.jpeg

Galerie Atrium v Čajkovského ulici v Praze 3 na Žižkově představuje do 8. února soubor sádrových soch sedmapadesátiletého sochaře Michala Blažka.

Ten v letech 2006 a 2011 vedl v rámci projektu Gopura restaurátorské kurzy v jedné z nejvýznamnějších kambodžských památek – v chrámovém komplexu Angkor, postaveném na počátku 12. století pro krále Súrjávarmana II jako královský chrám a hlavní město.

Během těchto dvou let restauroval Blažek se svými studenty sochy lvů na chrámu Phimeanakos, přitom dva z nich zkompletoval z fragmentů nalezených v okolí chrámu a osadil na původní místa. Kambodžská zkušenost ovlivnila i jeho nedávnou tvorbu a proto dal své současné výstavě, zahrnující i několik starších prací a pocty jeho sochařským vzorům, název „Kambodžská inspirace“.

O stručnou charakteristiku tvorby sochaře Michala Blažka požádal Karel Oujezdský historika umění Dušana Brozmana, který výstavu zahajoval.

Výstavu sádrových soch Michala Blažka nazvanou „Kambodžská inspirace“ si můžete prohlédnout v Galerii Atrium v Čajkovského 12 v Praze 3 na Žižkově do 8.února. Otevřeno je od pondělí do pátku od 13 do 18 hodin.