Kam za současným výtvarným uměním? Nechte se navigovat ArtMapou

13. listopad 2016

„Ten nápad už dlouho visel ve vzduchu. Já jsem byl v roce 2007 na stáži v Londýně a tam jsem viděl, že podobné mapy fungují,“ říká Tomáš Hrůza, jeden ze zakladatelů Art Mapy, projektu, který pod jednou hlavičkou sdružuje papírové mapy s aktuálním programem galerií v Praze a Brně, webový portál, nakladatelství a knihkupectví.

„Momentálně vychází Art Mapa v Praze v nákladu 12 tisíc kusů, v Brně je to 7 tisíc,“ popisuje. Pražská verze mapy přináší přehled o dění zhruba v šedesátce galerií a kulturních prostor zaměřených na výtvarné umění, v Brně je počet zapojených institucí asi třetinový. Pražská mapa vychází co dva měsíce, v Brně každých čtvrt roku. Když se porozhlédnete po své oblíbené kavárně, dost možná tam na aktuální číslo narazíte, protože mapa je distribuovaná právě do podobných prostor - cílem je dostat ji k lidem, kteří ji hned nehodí do koše jako další zbytečný leták, ale opravdu ji se zájmem o současné výtvarno otevřou. A ideálně pak za uměním i vyrazí.

03742321.jpeg

Jednou ročně městské mapy doplňuje i Rur ArtMap, přehled výtvarných počinů a aktivit roztroušených po českém a slovenském venkově. „Rurální Art mapa má vždycky navíc ještě jedno zastřešující téma, vloni to byl landart, letos chátrající pozoruhodné stavby,“ dodává Tomáš Hrůza v Čajovně.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.