Kalabis, Britten a Prokofjev v podání rozhlasových symfoniků a dirigenta Ilana Volkova
Pestrý program spojující hudbu českých, anglických a ruských autorů přineslo hostování předního izraelského dirigenta llana Volkova. Večer 22. ledna otevřely Symfonické variace, které Viktor Kalabis složil na popud České filharmonie a jejího někdejšího šéfdirigenta Václava Neumanna. Následovala Sinfonia da Requiem, jejíž název i názvy jednotlivých vět odkazují k latinské mši za zemřelé.
PROGRAM
Viktor Kalabis: Symfonické variace, op. 24
Benjamin Britten: Sinfonia da Requiem, op. 20
Sergej Prokofjev: Symfonie č. 7 cis moll, op. 131
Ilan Volkov dirigent
Šestadvacetiletý Benjamin Britten dílo složil v roce 1940 jako requiem za své rodiče. Promítla se do něj i temná atmosféra počátku druhé světové války. Večer vyvrcholil Sedmou symfonií, posledním velkým dílem Sergeje Prokofjeva. Skladba vznikla na objednávku redakce pořadů pro děti a mládež moskevského rozhlasu. Ačkoli v ní můžeme rozpoznat hravé motivy odkazující na dětský svět, Prokofjev vytvořil propracované dílo, jehož melancholické vyznění dráždilo sovětské úřady natolik, že po těžce nemocném skladateli vyžadovaly jeho přepracování.
Související
-
Brahms a Berlioz v podání špičkových sólistů
Finská dirigentka Eva Ollikainen uvedla se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu Fantastickou symfonii Hectora Berlioze a Dvojkoncert Johannesa Brahmse.
-
Rozhlasoví symfonikové uvedli premiéru skladby Šimona Vosečka na erotické texty
První koncert pod vedením hostujícího dirigenta Symfonického orchestru Roberta Jindry zahájila světová premiéra nové skladby Šimona Vosečka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka