Kabaret Kajbar. Večer k oslavě sto jednoho roku, devíti měsíců a třiadvaceti dnů od zrození fenoménu dada

15. prosinec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kabaret Kajbar živě
0:00
/
0:00

Záznam živého vysílání Kabaretu v éteru z plzeňského studia ze dne 28. listopadu 2017. 

5. února 1916 se v curyšské Spiegelgasse eins  zahájil svou činnost Kabaret Voltaire a právě v jeho rámci spatřilo světlo světa nové umělecké hnutí – dada. Směr, který převracel naruby dosavadní řád věcí ve všech myslitelných oblastech – zpochybňoval logické myšlení, jazykové struktury, kulturní tradice, společenská pravidla a především srážel na kolena jakýkoli kult.

Dada samotné nesmrdí: je to nic, nic, nic. Je jako vaše naděje: nic. Jako váš ráj: nic. Jako vaše idoly: nic. Jako vaši politici: nic. Jako vaši hrdinové: nic. Jako vaši umělci: nic. Jako vaše náboženství: nic.
Francis Picabia

Dada proniklo do divadla, literatury, hudby i výtvarného umění a jeho principy -  nonsens, dekonstrukce slova i prostoru či vědomé vyvolávání jiných než povznášejících pocitů u publika – začaly být, zcela paradoxně, uznávány za umělecky platná tvůrčí východiska.

Kabaret Kajbar

5. února 2008 proběhl v budějovickém klubu Velbloud zakládající večer Kabaretu Kajbar.  A ač tehdy jeho protagonisté nevěděli, že naplánovali nevědomky vznik svého kabaretu na stejné zakládající datum jako slavné hnutí, ve své poetice a náhledu na svět i umění se s principy dada opakovaně protínají, rozvíjejí je a nechávají je zaznít v aktuálním společenském kontextu. A oslavou dada bylo živé vysílání z plzeňského studia v rámci Kabaretu v éteru. Rozhlas je totiž sám o sobě ideálním prostorem pro uplatnění dada optiky, které tvůrci podrobili rubriky a formáty od zpravodajství přes publicistiku až k uměleckým tvarům nejrůznějšího druhu.

Kabaret Kajbar

Součástí programu jsou i písně z dílny Kabaretu Kajbar v podání Jakuba Doubravy, Lukáše Urbance, Anežky Urbanové, Lukáše Zahradníka, Arnošta Doskočila a Josefa Fojty.

Večerem provází Kristýna Franková.

Scénář: Jakub Doubrava a Lukáš Urbanec
Hudba: Lukáš Urbanec
Dramaturgie: Renata Venclová a Klára Novotná
Zvuk: Ondřej Franěk
Produkce: Hana Herianová
Režie: Jakub Doubrava

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?