K hudbě Pauline Anny Strom je nutné přistoupit v osobním osamění
Syntezátorová samotářka Pauline Anna Strom měla do roku 2021 vstoupit s novou deskou, kterou zkomponovala po více než třiceti letech. Vydání alba Angel Tears In Sunlight už se ale nedožila. Zemřela v prosinci loňského roku a zakončila tak životní příběh plný tajemství, spiritualit a snů.
Jedno klišé nám říká, že hudba je druh komunikace. V případě nedávno zesnulé skladatelky Pauliny Anny Strom je to ale pravda. Od narození nevidomá průkopnice syntezátorových zvuků se vždy považovala za samotářku a pomocí svých volně plynoucích kompozic upletených z jemných elektronických textur se pokoušela vystavět svět podobný tomu, jaký obývala ve vlastní hlavě. Publikum na to zpočátku nebylo příliš zvědavé, sedmička kazetových a vinylových nahrávek, které vydala na malém labelu v osmdesátých letech, spíš prošuměla. Když ji ale pro současný hudební svět znovuobjevil Matt Werth z labelu RVNG Intl., zvedla se vlna zájmu.
V roce 2017 vydal Matt Werth na svém labelu kompilaci zmíněných raných nahrávek. Na rok 2021 pak připravil vydání zbrusu nového alba, které Pauline Anna Strom zkomponovala po více než třiceti letech. Jeho vydání už se skladatelka nedožila, zemřela v prosinci loňského roku ve věku 74 let. O její hudbě se ale znovu mluví: hudebnici, která sice byla řazena k hnutí new age, ale inspiraci hledala spíš v německé kosmische musik kapel jako Cluster nebo Tangerine, přirovnávají fanoušci k současné vlně experimentátorů se syntezátory jako je Kara-Lis Coverdale nebo Emily A. Sprague. I z nového alba je ale patrné, že Pauline Anna Strom byla především samotářka a kdo se chce do její hudby plně ponořit, musí k jejímu poslechu přistoupit v určitém osobním osamění.
Jak zní aktuální album skladatelky Pauline Anny Strom, které vydala po více než třicetileté přestávce? A jak si zesnulá skladatelka představovala Japonsko? Poslechněte si celý díl hudebního ArtCafé s Jiřím Špičákem.
Související
-
Hudba labelu Posh Isolation zní, jako když znovu vyjde slunce nad zničeným městem
Dánský kolektiv vstoupil do roku 2021 s akustickou baladou, v katalogu má ale i opulentní ambientní kompilaci na podporu uprchlíků v Řecku nebo dystopické symfonie.
-
Proslavil se lamentem k 11. září, teď William Basinski znovu dekonstruuje paměť
Americký skladatel William Basinski na nové desce Lamentations oprašuje témata, která se linou celou jeho tvorbou: paměť a její mizení, melancholii a pomíjivost času.
-
Ariel Pink u Kapitolu, násilník Marilyn Manson. Jak se poprat s chybami našich oblíbených umělců?
„Vymýval mi mozek a manipuloval se mnou.“ Tato slova Evan Rachel Wood, herečky a bývalé partnerky hudebníka Marilyna Mansona, nejspíš znamenají konec jeho kariéry.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.