Julius Zeyer: Stará historie. Komedie o mladých milencích, kteří obelstí chlípného starce

30. leden 2021

Prvotina českého klasika sepsaná po vzoru italské commedie dell'arte. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Osoby a obsazení: Pandolfo (Ladislav Šimek), Lavinie (Jaroslava Tvrzníková), Zanina (Zdenka Hadrbolcová), Lionato (Antonín Molčík), Pedrolino (Rudolf Jelínek), Trivelino (Jan Skopeček), notář (Ladislav Navrátil) a kuchtík (Miloš Rozhoň)
Dramaturgie: Dalibor Chalupa
Hudba: Luboš Sluka
Režie: Jaroslav Chundela
Natočeno: v roce 1964

Již v názvu své dramatické prvotiny se Julius Zeyer přiznával ke svým oblíbeným inspiračním kořenům. Ve své hře Stará historie použil typy převzaté z italské commedie dell'arte a situační postupy Moliérovy. Hra neměla v roce své premiéry 1882 veliký úspěch. Až po letech se ji ve Vinohradském divadle ujal Karel Čapek, který ji také režíroval. V roce 1965 inscenoval komedii o mladých milencích, kteří obelstí chlípného starce Pandolfa, v rozhlasovém studiu režisér Jaroslav Chundela. V hlavních rolích uslyšíte Ladislava Šimka, Zdenku Hadrbolcovou, Antonína Molčíka, Rudolfa Jelínka nebo Jana Skopečka.

autoři: Klára Novotná , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová