Julio Cortázar: Nikdo za to nemůže, Kapela

15. červen 2017

Julio Cortázar: Nikdo za to nemůže,
Kapela

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Dva příběhy argentinského spisovatele, mistra fantastické povídky. On-line k poslechu do středy 21. června 2017.

03246743.jpeg

Julio Cortázar je jedním z velkých zjevů latinskoamerické literatury. Kultovním dílem se stal jeho román Nebe, peklo, ráj z roku 1963, hlavní význam jeho díla však spočívá v povídkách, vždy poněkud tajemných a temných, svou zvláštní perspektivou ale také neobyčejně vtipných. 

Argentinec Julio Cortázar se narodil brzy po vypuknutí 1. světové války roku 1914 v Bruselu okupovaném Němci a zemřel v Paříži poté, co na protest proti vojenskému režimu ve vlasti přijal francouzskou národnost. Většinu života žil v Argentině, jinak na různých místech Evropy. Měl zvláštní přízvuk, jako by ani nebyl rodilý španělský mluvčí. Michelangelo Antonioni podle jeho povídky natočil film Zvětšenina.

Povídky Nikdo za to nemůže a Kapela jsou vybrány z knihy Konec hry. Hra v sobě - podle Cortázara - nese nebezpečí. I běžná situace nás může vtáhnout do hry, v níž prohrajeme. Banální situace se ve vyprávění proměňuje ve fantastickou skutečnost, ruka ve svetru se změní v netvora.

Povídka Kapela nás vrhá do absurdní situace: vypravěč jde do kina, kde se dějí zvláštní věci. Ochotnické, vylhané a špatné představení mu náhle vyjeví pravou nepříliš lichotivou podstatu jeho existence.

Účinkuje: Jiří Hanák

Překlad: Mariana Housková
Připravil: Petr Gojda
Režie: Hana Kofránková

Natočeno v roce 2014.

autoři:Tvůrčí skupina Drama a literatura, Petr Gojda, Julio Cortázar
  • Literatura
  • Četba
  • Julio Cortázar
  • hispanoamerická literatura
  • povídka
  • fantastická povídka