Julie Hrstková: Sto plus jeden důvod, proč je v Česku draho

8. leden 2024

Zvedají se ceny obalů a odpadů, zdražuje se vodné i stočné. To není žádná výmluva, vysvětlovala na začátku prosince prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová, proč se začátkem ledna přijde další velké zdražení potravin.

Nakonec se zdá, že se řetězce snaží ceny držet pod kontrolou, analýza slevových letáků sedmi největších potravinových řetězců, kterou pro Český rozhlas zpracovala společnost Česká distribuční, ukázala, že potraviny v akci zlevnily, a to v průměru meziměsíčně o šest procent.

Čtěte také

Přesto se zdá, že dražšímu životu obyvatelé Česka neuniknou ani letos. Začněme například cenou nájmů, ve kterých bydlí zhruba pětina obyvatel. Nájemné poslední dva roky významně narostlo, letos může dojít k mírnému zpomalení. Ve velkých městech, kde jsou ceny bytů kvůli vysokým úrokům a drahým hypotékám stále nedostupné, se ale očekává další tlak na výraznější zvyšování cen. Právě proto, že nájem stále vychází levněji než splátky hypotéky.

K bydlení patří i náklady na energie, teplo i vodu. Ani tady se nedá očekávat, že by někdo nabízel slevy, naopak řada vodárenských společností i tepláren avizovala zdražení. V případě energií, kde stouply poplatky za distribuci a do vyúčtování se vrátily poplatky na zelenou energii, současně ale klesly ceny silové energie, budou klienti rádi za cenovou stagnaci.

Česko je specifický trh

Čtěte také

K životu patří i telefonování a internet. Dva ze tří operátorů už avizovali změnu ceníků, která v praxi znamená buď výrazné zhoršení služeb za stávajících finančních podmínek, nebo prostě obyčejné zdražení za stejné nabídky.

Letošní rok by měl být podle odhadů analytiků rokem prudkého poklesu inflace, odhady růstu cen za celý rok se pohybují kolem tří procent. Stačí se podívat na vysvětlení zástupců výrobců či obchodníků, aby člověk našel sto a jeden důvod, proč je potřeba zdražit.

Kromě vládních zásahů do daně z přidané hodnoty a vrácení poplatku za obnovitelné zdroje sem patří například změna vyúčtování mýta v silniční nákladní dopravě v celé Evropě, vyhláška, co brání dovozu čerstvých potravin a obecně sázka na drahé české potraviny, nebo třeba nutnost rozvíjet vlastní sítě.

Čtěte také

Naopak důvody k poskytnutí slev se v českých byznysových kruzích zřejmě nevyskytují. Což vynikne zejména ve srovnání s cenami v západní Evropě, především v Německu, kde je daleko vyšší kupní síla a větší nabídka.

Argument drahým Německem, kde prostě jakýkoliv průměrný nákup více položek vyjde levněji, ovšem experti na zdražování odmítají s tím, že Česko je malý specifický trh a podmínky pro levnější potraviny, oblečení, obuv, energie a dalších tisíc a jednu položku nezbytnou k žití tady prostě nejsou.

Julie Hrstková

Ve čtvrtek 11. ledna se dozvíme, jak se vyvíjely ceny v prosinci loňského roku. O další měsíc později pak budeme čekat na to nejdůležitější číslo letoška, a to inflaci za leden. Analytici stále tvrdí, že by se měla držet při zemi. Avizovaná úprava cen, jak pěkně obchodníci zdražování nazývají, ale naznačuje, že i letos život v Česku bude s přirážkou.

Autorka je komentátorka Hospodářských novin

Spustit audio