Julia Fiedorczuk: Mariino ráno

12. říjen 2017
03823136.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.


Povídky polské spisovatelky Julie Fiedorczukové spojují postavy hrdinek, které nemají zrovna jednoduchý život, setkávají se především s násilím, krutostí a nespravedlností. Jsou jiné a jen těžko hledají své místo ve společnosti. Titulní text z povídkového souboru Mariino ráno on-line k poslechu do středy 18. října 2017.

03823136.jpeg

V příbězích hraje důležitou roli také popis prostředí, v němž hrdinky žijí: v okolním prostoru se prolíná civilizace s přírodou.

Povídka Mariino ráno popisuje zvláštní dívku z nepříliš dobré rodiny, která na útoky okolí a spolužáků reaguje agresivitou. Setkává se jen s pohrdáním, ale jako každý člověk touží někam patřit. Proto neodmítne alkohol nabízený staršími kluky a jde s nimi za školu.

Hlavní předností jednoduchého příběhu je jazyk, který bez zbytečných okras vyjadřuje hlavní téma – samotu, strach a opuštěnost hrdinky.

Polská básnířka, prozaička a překladatelka Julia Fiedorczuková (nar. 1975) působí na Varšavské univerzitě, kde vede semináře zaměřené na americkou literaturu, teorii literatury a ekokritiku - směr, který zdůrazňuje provázanost lidského subjektu s okolním prostředím. Vydala básnické sbírky Listopad u Narvy (2004), Planeta ztracených věcí (2006), Kyslík (2009) a už-už (2012), povídkový soubor Mariino ráno a jiné povídky (2010) a román Bílá Ofélie (2011). Bydlí ve Varšavě.

Účinkuje: Dana Černá

Překlad: Lucie Zakopalová
Připravil: Jiří Vondráček
Režie: Lukáš Hlavica


Natočeno v roce 2013.

Spustit audio
autoři: Jiří Vondráček, Julia Fiedorczuk