Juana Molina a Ya Tosiba. Elektronické i akustické mixy na trase mezi Argentinou, Azerbajdžánem a Skandinávií

22. květen 2017

Crossover, fuze, elektronika, neo-folk. Hudební novinky, které nelze definovat jedním žánrem, ale propojením vícero hudebních stylů mapuje Petr Dorůžka.

Argentinská umělkyně Juana Molina už přes dvacet let spojuje elektroniku s akustickými nástroji a ambientní zvuky s vysoce osobními texty. Její nahrávky zaujaly i Davida Byrna z Talking Heads. Ke svému novému albu Halo natočila video Paraguaya, na němž se podílel vizuální umělec Alejandro Ros.

Juana v něm účinkuje spolu se svojí matkou, která se proslavila jako modelka, tanečnice i architektka. Jmenuje se Chunchuna Villafañe a ve videu hraje čarodějnici. Pokouší se vyrobit nápoj lásky, ale ten nakonec ukáže jako nefunkční.

Letos se Molina chystá na evropské turné. 16. června například vystoupí v Barceloně na festivalu Sonar. Do Prahy ale tentokrát nezavítá. Její čeští fanoušci měli ojedinělou šanci vidět ji naposledy před čtyřmi lety v pražském klubu Jazz Dock.

Neméně kuriozní mix kultur i žánrů přináší dvojice Ya Tosiba. Zpěvačka a skladatelka Zuzu Zakaria má předky v Azerbajdžánu, žije ve Skandinávii a na univerzitě v Oslu obhájila svou disertační práci o hudebně-poetické formě meykhana.

Její hudební partner Tatu Metsätähti z Finska je průkopníkem trendu skweee, který spojuje jednoduché syntezátorové linky s funkem. Společně natočili album Love Party. Vydala je německá značka Asphalt Tango, která se donedávna specializovala na balkánské dechovky.

Z nových akustických fúzí vyniká projekt Tomáše Lišky, českého hráče na kontrabas. Liška je dobře známý nejen jazzmanům, ale všem příznivcům hudby, která neuznává žánrové hranice. V jeho mezinárodní sestavě Invisible World hraje například houslista z Turecka a akordeonista ze Srbska a mezi inspiracemi je i tzv. nové tango Astora Piazzolly.

Poslechněte si ukázku z Liškova nového alba Invisble Faces:

Spustit audio