Juan Pablo Bertazza: Na prahu Prahy. Argentinský básník o Praze s Prahou v Praze

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chrám sv. Víta, Praha (ilustrační foto)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Argentinský básník Juan Pablo Bertazza zavítal do české metropole poprvé v roce 2014 a od té doby se sem pravidelně vrací, naposledy právě v těchto dnech jako host mezinárodního veletrhu Svět knihy. V pořadu Svět poezie uslyšíme ukázky Bertazzovy sbírky Na prahu Prahy v interpretaci Jana Lepšíka. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Když mladý argentinský básník Juan Pablo Bertazza v roce 2014 poprvé navštívil Prahu, byla to láska na první pohled. Genius loci české metropole ho okouzlil natolik, že se sem znovu a znovu vrací, v roce 2017 dokonce na dvouměsíční tvůrčí pobyt v rámci projektu Praha město literatury.

Inspirace pro Bertazzovu sbírku Na prahu Prahy, kterou dvojjazyčně vydalo nakladatelství Novela bohemica, je zjevná. Bertazza je městem okouzlený, Praha ho vábí a on jí podléhá. Není zde cizincem, turistou, ale dalším ze zasvěcených „pražských chodců“. Město se mu otevírá, poznává ho v ulicích i napříč časem, ukazuje i svou temnou tvář.

Bertazza o Praze promlouvá v drobných textech, minimalisticky úsporných jak řeč nesmělého milence. Praha – „Paříž východu“, jak ji opakovaně nazývá – ho fascinuje i děsí současně. A tento komplikovaný vztah ne nepodobný lásce k rozmarné ženě, zdá se, zdaleka nekončí.

Juan Pablo Bertazza se do Prahy znovu vrací, v letošním roce jako host veletrhu Svět knihy.

Účinkují: Jan Lepšík
Úvahu Past jako láska Miloše Urbana z doslovu k Bertazzově sbírce Na prahu Prahy čte Michal Bumbálek.

Připravil: Dominik Mačas
Překlad: Radka Návarová
Režie: Jakub Doubrava

Natočeno v plzeňském studiu Českého rozhlasu.