Jsme dvoučlenná armáda, říkají Alexander Hacke z Einstürzende Neubauten a Danielle de Picciotto před pražským koncertem

15. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Alexander Hacke a Danielle de Piciotto

Jak zní politický manifest na novém albu dvoučlenné hudební armády Hackedepicciotto a na jaké novinky se mohou letos těšit fanoušci Einstürzende Neubauten?

Alexander Hacke, letos 54letý baskytarista industriální legendy Einstürzende Neubauten, je v jednom kole. Se svou ženou a hudební souputnicí Danielle de Picciotto nedávno vydali desku The Current, která vznikala v britském přístavním městě Blackpool. Hudebníci si toto místo vybrali podle svých slov proto, že v něm pulzuje opravdový život, nezasáhla ho gentrifikace, nejedná se o hnízdo hipsterů, ani v něm nejsou žádné coffee shopy. Autorská dvojice si také pochvalovala, že se jim po předchozích temných a melancholických nahrávkách opět sešly na novinkovém albu rychlejší písně. Pražskému publiku je představí v sobotu 15. února v klubu Kaštan.

Hroutící se novostavby slaví 40 let

Hacke se letos do Česka vydá ještě jednou. Koncert kapely Einstürzende Neubauten, jejichž název by v překladu zněl Hroutící se novostavby, se chystá na 22. května v pražském Fóru Karlín a jak Hacke v rozhovoru pro ArtCafé uvedl, fanoušci se mohou těšit výhradně na skladby vzniklé po roce 2000. Kromě toho uslyší také většinu nových písní z alba, které v těchto dnech Einstürzende Neubauten dokončují. Po třinácti letech tak přichází s novou řadovou deskou.

U příležitosti 40 let na scéně došla řeč také na některé milníky v kariéře německého industrálního kvinteta nebo hraniční koncertní zážitky jako třeba (ne)vystoupení na Mírovém koncertu Olofa Palmeho v lochotínském amfiteátru v Plzni v roce 1987.

autoři: Pavel Zelinka , kult
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.