Jozef Kot: Vítání jara. O dopadu klučičí naivity a bezprostřednosti na životy ostatních lidí

17. březen 2023

Každoročním rituálem tělocvikáře Grčaly z maloměstské základní školy je v první jarní den běh městským parkem. Pro kluky, které tělocvikář vyučuje, je to trpce snášená povinnost. Ale poté, co odhalili jeho tajemství, bude tentokrát běh zcela jiný než všechny předchozí. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Lukáš Hlavica
Překlad: Jana Hamanová
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: 2004

Čtenáři Jozefa Kota se potkávají také se jménem Jakub Bond. Právě pod tímto pseudonymem totiž Kot překládal. Své prozaické texty ale zveřejňoval pod svým pravým jménem, které nosí už od roku 1936, kdy se v Bratislavě narodil. Při studiích slovenštiny a angličtiny na tamní Filozofické fakultě byl redaktorem časopisu Mlada tvorba. Přes tuto redakci pokračoval do mnoha dalších a pracoval také na ministerstvu kultury.

Svou první povídku uveřejnil v roce 1956 a knižně debutoval o sedm let později cyklem próz z vojenského prostředí s názvem Poslední. Experimentem byla druhá sbírka próz Nanebevstoupení středního útočníka z roku 1965, ve které kritizoval psychické a společenské mechanismy deformující člověka a společnost. V racionální analýze se nevyhýbá humoru, satirickému či sarkastickému zveličení, které ve výsledném tvaru přechází do grotesky s prvky fantastiky a absurdity. Tyto prvky obsahuje i sbírka povídek Vítání jara z roku 1968.

autoři: Klára Fleyberková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související