Josef Vašica: Kulturní význam cyrilometodějské mise

5. červenec 2017

Esej z pera českého slavisty a literárního historika, který významným způsobem přispěl k poznání staroslověnského písemnictví. On-line k poslechu do úterý 11. července 2017.

02814851.jpeg

Jednu z oblastí Vašicova vědeckého zájmu tvořily staroslověnské památky epochy cyrilometodějské. V pracích s touto tematikou s filologickou důkladností nově osvětlil původ a předpokládané osudy dochovaných rukopisů. Podrobně zkoumal problémy autorství a původu děl, ale věnoval se i hodnotám estetickým. Právě na nich dokládá přínos celé cyrilometodějské literární školy.

Účinkuje: Alfred Strejček

Režie: Jan Tůma

Natočeno v roce 1991.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.