Josef Šusta: Úvahy o všeobecných dějinách

12. leden 2018

Jeden z našich nejvýznamnějších historiků první poloviny 20. století Josef Šusta psal v letech 1936–1940 esejisticky laděné úvody k monumentálním svazkům melantrišských Dějin lidstva od pravěku k dnešku. Šustovy úvahy jsou pevně ukotveny v autorově vědeckém zázemí, ale zároveň jsou napsány srozumitelně a poutavě. Každý díl on-line k poslechu po dobu jednoho týdne po odvysílání.

V pětidílném pořadu z cyklu Esej historik začíná rozborem začátků evropské civilizace, kdy vznikala helénská kultura a vzdělanost. V druhé části se zabývá vznikem křesťanství. V části třetí hovoří o vnitřním napětí středověku. Čtvrtá část obsáhne renesanci, reformaci a baroko. V páté, závěrečné části se historik snaží postihnout podstatné rysy „světa v přerodu“, převratné změny společenské, kulturní a technické, které v 19. století a na počátku století dvacátého radikálně změnily tvářnost světa.

Účinkuje: Rudolf Pellar
Připravil: Jaroslav Havel
Režie: Ivan Chrz

Natočeno v roce 2000.

autoři: Jaroslav Havel , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.