Josef Šusta: Úvahy o všeobecných dějinách

25. květen 2015

Výběr z knihy českého historika první poloviny 20. století.

Poslouchejte na Vltavě od 25. května 2015 vždy v 15:05. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví v jednom článku na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Josef Šusta, jeden z našich nejvýznamnějších historiků první poloviny 20. století, psal v letech 1936-1940 esejisticky laděné úvody k monumentálním svazkům melantrišských Dějin lidstva od pravěku k dnešku. Šustovy úvahy jsou pevně ukotveny v autorově vědeckém zázemí, ale zároveň jsou napsány srozumitelně a poutavě.

V pěti dílech rozhlasového cyklu historik začíná rozborem začátků evropské civilizace, kdy vznikala helénská kultura a vzdělanost. V druhé části se zabývá vznikem křesťanství. V části třetí hovoří o vnitřním napětí středověku. Čtvrtá část obsáhne renesanci, reformaci a baroko. V páté, závěrečné části se historik snaží postihnout podstatné rysy „světa v přerodu“, převratné změny společenské, kulturní a technické, které v 19. století a na počátku století dvacátého radikálně změnily tvářnost světa.


Čte: Rudolf Pellar

Autor: Josef Šusta Připravil: Jaroslav HavelRežie: Ivan Chrz

Natočeno v roce 2000.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.