Josef Štolba: Maloměstští diplomati. Povedená veselohra o politikaření
Že se jihočeské městečko připojí k železniční dráze, ještě není jisté. Ale hádka o to, kterou ulicí povede příjezd k novému nádraží, už je v plném proudu! Komedii českého dramatika o maloměstském politikaření, inspirovanou děním v Jindřichově Hradci v 80. letech 19. století, poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Scénická hudba: Vladimír Werner
V letech zápasu o realismus na českém divadle vystoupila do popředí generace dramatiků narozených kolem roku 1848. V krátké době se tak na jeviště dostala řada her ze soudobého českého života, vedle vesnických dramat také satirické komedie těžící z maloměstských společenských poměrů.
K nejúspěšnějším autorům veseloherního žánru patřil Josef Štolba (1846–1930). Vystudovaný právník, cestovatel, který zážitky ze zahraničních cest zachytil v mnoha barvitých fejetonech, byl celoživotním milovníkem divadla. Napsal přes dvacet komedií, které byly uvedeny nejprve v Prozatímním divadle, později se s nimi prosadil i v Národním divadle v éře ředitele F. A. Šubrta a dramaturga Ladislava Stroupežnického.
Látku k veselohře Maloměstští diplomati našel Josef Štolba na stránkách jindřichohradeckého týdeníku Ohlas od Nežárky. Dočetl se tam o bouřlivém boji obyvatel o to, kterou ulicí by měl být veden hlavní příjezd k nádraží, které v Jindřichově Hradci nestálo, protože si do města zatím nenašla cestu železniční dráha.
Jednotlivé schůze obou táborů, bezčetná jednání o předmětu tom v obecním zastupitelstvu, usnešení a revokace usnešení těch, různé protesty a zaslána honily se v něm v takovém množství a tak zajímavým a překvapujícím způsobem, že znenáhla vzniklo ve mně přesvědčení, že náhoda vnucuje mi tu takřka námět k veselohře, že nemůže býti vděčnějšího, přesvědčení, které více z mysle vypuditi jsem nemohl.
Josef Štolba: Z mých pamětí II.
Po řadě scénických a dialogických úprav měli Maloměstští diplomaté premiéru v Národním divadle 7. dubna 1888. Dočkali se příznivých ohlasů od pražského obecenstva i kritiky. Naopak v Jindřichově Hradci vzbudila premiéra pobouření, přestože Josef Štolba nikde ve hře dějiště komedie adresně neuvádí, několik vážených jindřichohradeckých občanů bylo rozhořčeno, že komedie staví jejich město i místní zastupitelstvo na pranýř veřejného posměchu.
Pro rozhlas upravila Štolbovu veselohru Jindřiška Dušková, v roce 1974 ji v brněnském studiu natočil režisér Jan Tůma v hlavních rolích s Bohumilem Slezáčkem, Rudolfem Jurdou, Josefem Karlíkem, Ivanou Valešovou nebo Jaroslavem Kunešem.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.