Josef Škvorecký: A Tall Tale of America aneb Velká povídka o Americe (5/10) Černé stíny halí město bílých lidí

Deset kapitol z cestopisu, který ze své první návštěvy v USA napsal český spisovatel a překladatel.

Poslouchejte na Vltavě od 4. července 2016 vždy v 9:30. Po odvysílání se jednotlivé povídky objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do čtvrtka 14. července 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Josef Škvorecký dal své knížce reportáží ze Spojených států „americký název“. V překladu znamená Velká povídka o Americe, přičemž „velká povídka“ je přehnané, obvykle humorné lidové vyprávění o skutečných událostech, případně myslivecká či jiná odbornická latina.

V předmluvě Škvorecký píše: „Tohle není studie, ale řada amatérských fotografií pořízených člověkem, který tu zemi měl odjakživa rád.“Texty vycházely v roce 1969 v Listech, po jejich zastavení v časopise Svět práce, kde byly posléze rovněž zakázané. Knižně u nás vyšly až v roce 1991 v dnes už také neexistujícím nakladatelství Kruh v Hradci Králové. Josef Škvorecký se v roce 1969 se svojí ženou Zdenou Salivarovou vypravil do Ameriky ve svém životě překladatele poprvé. Byl pozván k přednáškám na Cornellově univerzitě ve státě New York a navázal stipendijním pobytem v Berkeley v Kalifornii. Mezitím bylo v Československu zastaveno vydání jeho knihy Tankový prapor a manželé Škvorečtí se rozhodli v Americe zůstat.

Nakonec zakotvili v Kanadě v Torontu, kde Josef Škvorecký vyučoval na univerzitě a jeho žena Zdena vedla nakladatelství 68 Publishers, kde společně vydávali zakázané české autory.

Josef Škvorecký psal svá humorná vyprávění o skutečných událostech a místech z Ameriky pro české čtenáře v prvním roce sovětské okupace a pro tisk, na který už zase začala dozírat cenzura. I v tomto smyslu je to svého druhu dokument. V sérii žánrových obrázků popisuje poměry na amerických univerzitách, vztahy mezi černými a bílými, život našich emigrantů v Americe, Pekelné anděly na motorkách, mormony, americké sporty, lidové zábavy, rodeo a mnoho dalších zajímavostí z historie a současného života Ameriky. Od vzniku textů nás dělí 47 let - posuďme, jak se současná americká realita od tehdejší liší.


Účinkují: Dana Černá a Aleš Procházka

Autor: Josef Škvorecký Překlad: Jiřina TejkalováRežie: Petr Mančal

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby