Josef Koutecký je významná osobnost české onkologie

13. červen 2014

Sotva kdo v českých zemích tolik přispěl k boji s rakovinou, jako profesor Josef Koutecký, český lékař, chirurg a zakladatel dětské onkologie, který po čtyři funkční období zastával post děkana 2. lékařské fakulty UK. V roce 2010 obdržel hlavní Národní cenu projektu Česká hlava za celoživotní dílo a výzkum v oboru dětské onkologie.

Nádorová onemocnění patří mezi nejobávanější, ale také zároveň nejvíc zkoumané choroby - ačkoliv už bylo v boji proti nim uděláno velmi mnoho, stále se je nedaří porazit - i když už bylo dosaženo nepopiratelných úspěchů.

Nádory totiž nemají jednu příčinu, ale na jejich vzniku se podílejí faktory jak genetické, tak životního prostředí a životního stylu. Sotva kdo o nich ví víc, než profesor Josef Koutecký, který u nás zakládal v 60. letech minulého století tehdy zcela nový obor dětské onkologie, na jehož rozvoji se pak významně podílel. Jak sám říká, tehdy umíralo na tuto chorobu 97 % nemocných dětí - přežívala tedy pouhá tři procenta. Dnes jich přežije 83 %. U dospělých tomu bohužel zatím tak není o tak není.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.