Josef Čapek: Drobné prózy

19. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josef Čapek

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Dvě súdánské povídky i fantaskní črta Závojová tanečnice potvrzují, že jejich autor Josef Čapek nevládl mistrně jen malířským štětcem, ale také spisovatelským perem. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Bronislav Kotiš
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu v roce 2017

Před pětasedmdesáti lety, na konci dubna roku 1945, se uzavřela životní pouť malíře a spisovatele Josef Čapka. Přesné datum neznáme. Zemřel jako vězeň v koncentračním táboře Bergen-Belsen, pravděpodobně jen krátce před jeho osvobozením.

Čtěte také

Zapřisáhlého antifašistu Josefa Čapka, který svůj názor otevřeně deklaroval ve svých kresbách a karikaturách a obrazech, zatklo gestapo 1. září 1939. Koncentrační tábory Dachau, Buchenwald, Sachsenhausen a nakonec Bergen-Belsen se staly posledními adresami jeho života. I zde tajně pracoval, kreslil tužkou, psal básně a překládal. V jeho mysli také jistě kroužily vzpomínky na šťastná léta, na rodinu, staršího bratra Karla, na život před válkou.

Josef Čapek byl tři roky redaktorem Národních listů a také redigoval časopis Nebojsa. Necelých dvacet let pak ale působil jako redaktor a výtvarný kritik v Lidových novinách. To mu ovšem nebránilo publikovat i jinde. A nebyly to jen články o výtvarném umění nebo spolupráce s bratrem Karlem.

Ve vltavské řadě Povídka si tohoto mimořádného tvůrce připomeneme dvěma drobnými exotickými prózami – súdánskými pohádkami a fantaskní črtou Závojová tanečnice. Poprvé vyšla v roce 1917 v Národních listech a Čapek ji posléze zařadil do své sbírky povídek Pro delfína, kterou mu v roce 1923 vydal v Bohuslav Reynek v Petrkově.

Spustit audio

Související