Jonathan Swift: Pojednání o dobrých způsobech a dobrém vychování

11. únor 2021

Zdravým rozumem je obdařen jen málokdo, proto potřebujeme pravidla dobrých způsobů a dobré vychování. Esej Jonathana Swifta, irského satirika doby osvícenské, poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Dalimil Klapka
Připravila: Marie Nováková
Překlad: Aloys Skoumal
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno: v roce 2010

Jonathan Swift (1667–1745), irský, anglicky píšící satirický prozaik, ve svém Pojednání o dobrých způsobech a dobrém vychování vtipně a s ironií dokládá, že dobré způsoby jsou vlastně uměním neuvádět do rozpaků ty, s nimiž rozmlouváme. Autor Gulliverových cest pak z toho vyvozuje, že oporou dobrých způsobů je zdravý rozum, ale tím je na světě málokdo obdařen, takže si lidé vytvořili umělá pravidla nepsaných dobrých způsobů, jež ovšem odpovídají jejich zálibám. Víte, že k dobrým způsobům nezbytně patří například přesné dodržování stanovené hodiny?

autoři: Marie Nováková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.