Jón Kalman Stefánsson: Ráj a peklo (5/10)

03340058.jpeg

On-line do neděle 29. března 2015.

Poslouchejte na Vltavě od 19. března 2015 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Autor se dnes řadí mezi významné islandské spisovatele. Jeho zásadním námětem je islandský venkov. Tam zasazuje již svůj starší příběh Letní světlo, a pak přijde noc (dybbuk, 2009, překlad Helena Kadečková), nominovaný na Cenu severské rady. Následující román Ráj a peklo (dybbuk, 2012, překlad Marta Bartošková) nabízí ještě hutnější čtení.

Jeho téma, v literatuře hojně využívané, je boj člověka s mořem, využité jako obraz zápasu o smysl bytí. Ocitáme se v islandské rybářské osadě asi před sto lety ve fjordu poblíž severního pólu, kde chod lidských osudů určuje drsné počasí a nevyzpytatelné moře. Všechny obyvatele živí lov ryb, a tak rybáři neustále na svých „skořápkách“ vyplouvají na moře.

S věčným střídáním běsnících živlů, bouřek, vánic a mrazů, znamená boj o život odolávání peklu a jediné, co připomíná opak, je starý překlad Miltonova Ztraceného ráje. I ten se však nakonec ukáže jako prokletí. Autor pracuje s tématy jako touha, samota či smrt, ale jeho styl vyprávění působí jednoduše, nenásilně. Stejně jako v předchozí knize je tu zásadním tématem hledání smyslu života; v tomto případě se „děje“ prostřednictvím vyprávění.

Navzdory nepřízni osudu se ale obyvatelé osady nevzdávají naděje a „věnují se“ životu, přestože se může zdát jen jako sled tmavých dní přetrhaný několika zářivými chvílemi. Je ale špatné chtít od života něco víc než jenom čekání na konec?


Čte: Ladislav Mrkvička

Autor: Jón Kalman Stefánsson Překlad: Marta Bartošková Připravila: Vladimíra BezdíčkováRežie: Hana Kofránková

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby