Jolly Joker - koncerty a nové CD

5. říjen 2007

Líznutý (podnapilý, rozjařený, žoviální atd.) čtverák, tolik o jménu mnohými oblíbené pražské kapely praví anglicko-český slovník. Uváděných výrazů je pochopitelně daleko více, za čtveráka je možné dosadit třeba patrona, taškáře, ba i veselou kopu. V paměti mi pak z dětských let vyvstává podoba vysmátého šašóna z napínavých karetních soubojů, které se mnou obětavě sváděla babička, dopřávajíc tak vzácné chvíle klidu upracovaným rodičům.

Vraťme se ale rychle do světa zajímavé muziky. Jolly Joker - legendární kapela, která má za sebou již šestnáctileté působení na domácích i zahraničních pódiích, totiž v říjnu vystoupí na dvou pražských koncertech. První odehraje 6. 10. v Klubu Exit Chmelnice, druhý pak 19. 10. v klubu XT3.

Petr Kumandžas - frontman kapely Jolly Joker

Po desce Welcome to the East Block z roku 2005 představí svůj nový repertoár z připravovaného alba, které by mělo být poměrně originální. Ostatně kapela samotná si prošla během své existence dostatečně zajímavým vývojem, při němž udávala dle kritiků tempo právě v originalitě hudební produkce.

Její zakládající frontman Petr K. se tentokrát v hudbě přes etnické vlivy dostal až do historie východního folklóru. Tvrdou muziku kapela namíchala s prvky, které pochází až z kořenů byzantské kultury. V písničce Tanec svatého Víta se humorně obrací k tomuto chlapci, který byl ve 2. století, ve věku pouhých sedmi let umučen. Před svou mučednickou smrtí ovšem stačil vykonat mnoho viditelných zázraků a má tak moc nad vlivem temných duchů. Vzhledem k tomu, že zrazen a na smrt byl vydán vlastním otcem, stal se tak patronem mládeže. Dodejme, že na připravovaném CD, dokreslujícím novou tvář kapely Jolly Joker, se zpívá hned v několika archaických jazycích: aramejsky, staroslověnsky i řecky.

autor: Vladislav Kulhavý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?