John Updike: Různé druhy náboženského prožitku (1/3)

Četba na pokračování z posmrtně vydané povídky moderního klasika americké prózy.

Poslouchejte na Vltavě od 3. července 2016 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do soboty 9. července 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


John Updike (1932 - 2009) bývá všeobecně považován za jednoho z nejtalentovanějších kronikářů každodennosti, jemuž se s nebývalou citlivostí podařilo zachytit radosti a strasti průměrných bělochů z americké střední třídy.

V dlouhé povídce Různé druhy náboženského prožitku, vydané po autorově smrti, se Updike citlivě pokouší zachytit události z 11. září 2001. Aby tragédii teroristického útoku na Světové obchodní centrum a Pentagon nevylíčil příliš jednostranně, nebojí se využít všech dostupných perspektiv - pohled obětí z unesených letadel i zasažených budov, očitých svědků, ale také samotných únosců - a vytváří tím kontrapunkt několika způsobů, jak být Američanem.

Jednotlivé postavy vyznávají odlišné hodnoty. Jsou to slušní lidé: manžel, poněkud pod manželčiným pantoflem, starý intelektuál, který pomáhá dospělé dceři s jejími dětmi, stará konzervativní dáma, za slušného člověka se ale považuje i terorista, absolvent matematické fakulty jedné z amerických univerzit. Okamžikem nárazu letadla na mrakodrap se všem jejich slušná existence zřítí.

Různé druhy náboženského prožitku jsou pozdním dílem jednoho z vrcholných mistrů americké prózy i poezie. U nás jsou známé jeho romány (např. Kentaur, Čarodějky z Eastwicku, Králíku utíkej) i povídky (Milenci a manželé) a básnický výbor (Domácí biograf). John Updike je spisovatelem, čerpajícím inspiraci v prostředí kultivované západní civilizace, jejíž problémy i přednosti dovedl popsat s ironií i humanistickým vhledem. V Různých druzích náboženského prožitku, které jsme z jeho rozsáhlého díla vybrali k příležitosti Dne nezávislosti, je vyjádřen zmatek z faktu, že tato civilizace je vážně ohrožena.


Účinkují: Josef Bartoň a Marek Holý

Autor: John Updike Překlad: Miroslav Jindra Připravila: Dagmar OravováRežie: Petr Mančal

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby