John Tyrrell: Janáček vše hledal a nalézal někde uvnitř sebe

26. únor 2018
Obálky Tyrrellovy monografie a Fanfár ze Sinfonietty

Na světě se těžko hledá člověk, který by o Leoši Janáčkovi věděl víc než britský muzikolog John Tyrrell.

Jeho dvoudílná monografie Janáček: Years of a Life je nejobsáhlejší komplexní prací o Janáčkově životě. John Tyrrell spolupracoval na pětidílném cyklu nahrávek Janáčkových oper s dirigentem Charlesem Mackerrasem a Vídeňskými filharmoniky. Tento cyklus etabloval Janáčka jako vynikajícího hudebního dramatika v celosvětovém měřítku.

Tyrrell o tomto cyklu mimo jiné řekl: „Vydavatelství Decca zaznamenalo úžasný úspěch s nahrávkou Wagnerova Prstenu Nibelungova, což byl obrovský projekt a oni hledali další podobný. Zamlouvala se jim myšlenka souboru pěti Janáčkových děl s Charlesem a Vídeňskými filharmoniky. Chtěli vsadit na zajímavý kontrast, protože Vídeňští filharmonici byli pověstní svojí jemností a Charles naopak proslul díky své razanci.“

Muzikolog John Tyrrell pochází z Rhodesie, tedy z dnešní Zimbabwe. Muzikologii vystudoval v jihoafrické metropoli Kapském Městě. Brzy se ale přestěhoval do Evropy a jeho práce ovlivnila českou hudební kulturu i její obraz ve světě způsobem, jaký lze jen těžko docenit. John Tyrrell je držitelem čestných doktorátů Masarykovy univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění. V lednu 2018 obdržel cenu Classic Prague Award jako „mezinárodní vyslanec české hudby“.

03268987.jpeg

Díky studiu Janáčkova díla se Tyrrell dostal velmi brzy i do Brna. Sám o tom říká: „Do Brna jsem poprvé přijel v roce 1966 na základě výměnného stipendia, které mi udělila britská rada pro studium na dnešní Masarykově univerzitě a v Janáčkově archivu. Na Brně mě jednoznačně překvapil bohatý kulturní život. Brno sice nebylo větší než podobná města v Británii, ale v žádném z nich nebyl operní dům s celoročním provozem. Brněnská opera zřejmě prožívala jedny ze svých nejlepších let. V té době tam působil dirigent František Jílek a spousta vynikajících pěvců, jako například Vilém Přibyl. V Brně tehdy působili také slavní profesoři Jan Racek a Bohumír Štědroň.“

S hudbou Leoše Janáčka se Tyrrell setkal už v Africe, kde začal i se studiem jeho díla. V tom později pokračoval také v Oxfordu. Od roku 1975 působil jako profesor na univerzitě v Nottinghamu, později v Cardiffu. Leoš Janáček je předmětem jeho celoživotního lidského i odborného zájmu. Značný ohlas sklidila také jeho kniha Czech Opera, která vyšla i v českém překladu.

Spustit audio
autoři: Boris Klepal, Simona Kostrhůnová