Johann Nepomuk Nestroy: Náčelník Večerní vánek aneb Hody divých mužů

Veselohra se odehrává na dosud neobjeveném ostrově obývaném kanibaly. Náčelník kmene Velkolulů právě očekává návštěvu od sousedních lidojedů – Papulášů a prožívá trpké chvíle, neboť ke slavnostní hostině dosud nemá zásadní surovinu. On-line k poslechu do pátku 13. ledna 2017.

S velkým nadšením proto uvítá náhodně ztroskotaného cizince. Onoho „nebožáka“ přivede v bláhové naději, že ho představí jako svého nápadníka sama náčelníkova dcera Atala. Vlivem rodinného nedorozumění je mladík následně představen kuchaři, aby skončil na talíři vůdců obou významných rodů. Tím ale příběh, v němž sehrají důležitou roli hrací hodinky, posvátný Bílý medvěd a někdejší obdiv jednoho z náčelníků k výdobytkům civilizace, nekončí. O tom, že se zápletka nakonec šťastně rozplete a navíc dojde k odhalení tajemství z minulosti, nelze pochybovat.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Inscenace, která vznikla v roce 1994 v brněnském studiu, využívá atmosféru zpěvoher Nestroyova období. S humorem a nadsázkou jsou Karlem Cónem komponovány nejen písně milenecké dvojice Ataly a Artura, ale i svérázné songy náčelníků kanibalů.


Osoby a obsazení: Večerní vánek, náčelník Velkolulů (Jiří Tomek), Atala, jeho dcera (Alice Koláčková), Ukruta, náčelník Papulášů (Stanislav Zindulka), Artur, jeho syn (Jan Apolenář), Deli – kat, kuchař (Rudolf Krátký), 1. Velkolula (Luboš Ondráček), komparz (Jiří Šamánek, Libor Tomšík, Jaroslav Novotný, Jiří Fleissig, Petr Pleva, Marie Stojanová a Světlana Sedláčková)

Autor: Johann Nepomuk NestroyPřeklad: Jaromír PovejšilRozhlasová úprava a režie: Zdeněk KozákDramaturgie: Svatava RůžičkováHudba: Karel CónZvukový mistr: Josef Daněk

Natočeno v Českém rozhlase Brno v roce 1994.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba