Johann Nepomuk Nestroy: Náčelník Večerní vánek

02398042.jpeg

Součástí Rakousko-uherského silvestra na Vlatvě bylo i vysílání veselohry vídeňského dramatika a satirika Johana Nepomuka Nestroye Náčelník Večerní vánek aneb Hody divých mužů, která se odehrává na dosud neobjeveném ostrově obývaném kanibaly...

Náčelník kmene Velkolulů právě očekává návštěvu od sousedních lidojedů – Papulášů a prožívá trpké chvíle, neboť ke slavnostní hostině dosud nemá zásadní surovinu. S velkým nadšením proto uvítá náhodně ztroskotaného cizince, kterého v bláhové naději, že ho představí jako svého nápadníka, přivede sama náčelníkova dcera. Vlivem rodinného nedorozumění je mladík následně představen kuchaři, aby skončil na talíři vůdců obou významných rodů. Tím ale příběh, v němž sehrají důležitou roli hrací hodinky, posvátný Bílý medvěd a někdejší obdiv jednoho z náčelníků k výdobytkům civilizace, nekončí.

Inscenace natočená v brněnském studiu Českého rozhlasu roku 1994 využívá atmosféru zpěvoher Nestroyova období. S humorem a nadsázkou jsou komponovány nejen písně milenecké dvojice ztvárněné Alicí Koláčkovou a Janem Apolenářem, ale i svérázné songy náčelníků kanibalů v podání Jiřího Tomka a Stanislava Zindulky. Rozhlasovou úpravu a režii měl Zdeněk Kozák, hudbu složil Karel Cón, z německého jazyka přeložil Jaromír Povejšil.