Joann Sfar: Rabínův kocour (3/3)

03364442.jpeg

On-line do čtvrtka 30. dubna 2015.

Poslouchejte na Vltavě od 22. dubna 2015 vždy v 09:30. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Rozhlasový seriál Rabínův kocour (Le Chat du Rabbin) z produkce francouzské stanice France Culture vznikl podle stejnojmenného komiksu Joanna Sfara, kterého u nás známe také jako autora kreslených příběhů Malý upírek nebo Donžon.

Příběh nás zavádí do Alžírska dvacátých let minulého století, do domácnosti ovdovělého rabína, který žije se svou dcerou Zlabjou, kocourem a protivně hlučným papouškem. Jednoho dne kocour papouška sežere a začne mluvit. Jenže to, co říká, se rabínovi vůbec nelíbí. Nejenom že lže, ale navíc má velmi neortodoxní názory na židovskou víru, na Boha i na lidskou morálku.

Joann Sfar nahlíží ze zábavné perspektivy čtyřnohého glosátora na život severoafrické sefardské diaspory v tehdy ještě francouzském Alžírsku a jaksi mimochodem se přitom dotýká i závažných otázek podstaty židovství, možnosti soužití různých etnik, náboženské i názorové tolerance.

Z desetidílného seriálu stanice France Culture jsme pro řadu vltavského dopoledního Kabinetu vybrali první tři díly, v úvodní části nazvané Bar micva se kocour odloučený od své milované paničky Zlabji rozhodne podstoupit bar micva, aby se stal řádným Židem.

Ve druhém díle s názvem Diktát bude muset kocour pomoci svému pánovi složit zkoušku z francouzského jazyka, jinak bude z místa rabína odvolán.

Ve třetím díle přijíždí do Alžírska Uchvatitel, mladý rabín, o kterém se Zlabjin otec domnívá, že ho má v úřadě nahradit. Nakonec se ukáže, že pro rabínovu domácnost představuje úplně jiné nebezpečí …


Osoby a obsazení: Kocour (Václav Neužil), Rabín (Jan Hartl), Zlabja (Veronika Kubařová), Bratranec Malka (Ladislav Frej), Arab (Jaromír Meduna), Lev (Pavel Rímský), Osel (Jan Vondráček), Mladý rabín (Jan Meduna), Lékař (Ondřej Bauer), Příbuzný (Petr Jeništa), Číšník (Tomáš Turek) a další.

Autor: Joann SfarRozhlasová adaptace: Katel GuillouPřeklad: Kateřina NeveuHudba: Josef Vondráček a Marwan AlsolaimanDramaturgie: Renata VenclováRežie: Petr Vodička

Spustit audio
autoři: Renata Venclová, Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby