Joann Sfar: Rabínův kocour (2/3)

03364443.jpeg

On-line do středy 29. dubna 2015.

Poslouchejte na Vltavě od 22. dubna 2015 vždy v 09:30. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Rozhlasový seriál Rabínův kocour (Le Chat du Rabbin) z produkce francouzské stanice France Culture vznikl podle stejnojmenného komiksu Joanna Sfara, kterého u nás známe také jako autora kreslených příběhů Malý upírek nebo Donžon.

Příběh nás zavádí do Alžírska dvacátých let minulého století, do domácnosti ovdovělého rabína, který žije se svou dcerou Zlabjou, kocourem a protivně hlučným papouškem. Jednoho dne kocour papouška sežere a začne mluvit. Jenže to, co říká, se rabínovi vůbec nelíbí. Nejenom že lže, ale navíc má velmi neortodoxní názory na židovskou víru, na Boha i na lidskou morálku.

Joann Sfar nahlíží ze zábavné perspektivy čtyřnohého glosátora na život severoafrické sefardské diaspory v tehdy ještě francouzském Alžírsku a jaksi mimochodem se přitom dotýká i závažných otázek podstaty židovství, možnosti soužití různých etnik, náboženské i názorové tolerance.

Z desetidílného seriálu stanice France Culture jsme pro řadu vltavského dopoledního Kabinetu vybrali první tři díly, v úvodní části nazvané Bar micva se kocour odloučený od své milované paničky Zlabji rozhodne podstoupit bar micva, aby se stal řádným Židem.

Ve druhém díle s názvem Diktát bude muset kocour pomoci svému pánovi složit zkoušku z francouzského jazyka, jinak bude z místa rabína odvolán.

Ve třetím díle přijíždí do Alžírska Uchvatitel, mladý rabín, o kterém se Zlabjin otec domnívá, že ho má v úřadě nahradit. Nakonec se ukáže, že pro rabínovu domácnost představuje úplně jiné nebezpečí …


Osoby a obsazení: Kocour (Václav Neužil), Rabín (Jan Hartl), Zlabja (Veronika Kubařová), Rabínův rabín (Michal Pavlata), Ladislav Frej (bratranec Malka), Lev (Pavel Rímský), Zlabjiny přítelkyně (Klára Sedláčková-Oltová, Týna Průchová), Žid Birkat Ha-kohanim (Miroslav Táborský), Číšník (Tomáš Turek), Úředník (Petr Jeništa), Velitel janičárů (Ondřej Bauer), Pošťák (Tomáš Vacek).

Autor: Joann SfarRozhlasová adaptace: Katel GuillouPřeklad: Kateřina NeveuHudba: Josef Vondráček a Marwan AlsolaimanDramaturgie: Renata VenclováRežie: Petr Vodička

Spustit audio
autoři: Renata Venclová, Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby