SERIÁL

Jiří Vilímek: Nic lidského mi není cizí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josef Kemr-v rozhlasovém studiu - 80.léta

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Jak slušnému a důvěřivému člověku dovede znepříjemnit život, když se v práci stane terčem nejapného vtipu? Původní rozhlasová komedie Nic lidského mi není cizí byla natočena v roce 1966. Režisér Josef Červinka v ní shromáždil skvělé herecké obsazení, kterému kralují Josef Kemr a Vlastimil Brodský. Poslouchejte on-line do 12. března 2018.

Josef Kůrka je starší muž, kterého na sklonku profesní kariéry přeřadí na nové působiště. A protože mladším kolegům od začátku nepadne do oka, brzy dostane pocítit, že je v kolektivu nežádoucí.

Tragikomický příběh jedné „malé pracovní šikany“ vylíčil autor s velkou citlivostí, zároveň mu dokázal dát opravdu působivý rozhlasový tvar. Smutný hlavní hrdina líčí svůj příběh náhodnému a citově nezúčastněnému posluchači, v jehož představách jakoby jednotlivé epizody ožívají. Vyprávěné situace si posluchač evokuje velmi snadno, zcela v duchu názvu hry – vždyť trocha lidské škodolibosti a chuť pobavit se na účet druhého není cizí nikomu z nás...

Jiří Vilímek patřil k nejzajímavějším rozhlasovým dramatikům šedesátých let. Do rozhlasové historie se zapsal především hrami Kořeny zla (1965) a Neodvratný skon maratónského běžce (1968), která získala v roce 1969 hlavní cenu na festivalu Prix Italia.

Osoby a obsazení: Já (Vlastimil Brodský), starý pán (Josef Kemr), slečna Mája (Zdenka Hadrbolcová), sestřenice Albína (Stella Zázvorková), pan Poštolka (Ivo Gübel), holič Eman (Jiří Lír), táta (Josef Beyvl), Franta Jabůrek (Bořivoj Navrátil), Alena (Helena Štáchová), šéf (Josef Červinka), slovenská hlasatelka (Oxana Kačalubová), vrchní (Pavel Kvasnička), muž (Artuš Kalous) a další

Dramaturgie: Josef Hlavnička
Režie: Josef Červinka

Natočeno v roce 1966.

Spustit audio
autoři: Renata Venclová, Tvůrčí skupina Drama a literatura