Jiří Tichota 80. O spirituálech, tabulaturách a koncertech s jubilujícím hudebníkem a muzikologem

20. duben 2017

Jiřímu Tichotovi, kolem něhož se odehrával vývoj dnes sedmapadesátiletého souboru Spirituál kvintet, bylo 18. dubna 80 let. Proto jsme zajeli na Točnou na Praze 4 a přeptali se, co je nového. Poslechněte si Čajovnu Aleše Opekara!

Cesta tam připomíná výlet na trampskou osadu zalitou sluncem uprostřed lesů a strání. Branku na pěkně upravenou zahradu otevírá můj někdejší třídní profesor z katedry hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kterému jsme společně s dalšími nezdárnými spolužáky asi nedělali radost naším neumětelstvím na přelomu 70. a 80. let 20. století.

Následný rozhovor se točil hlavně kolem velkého koncertu, který se chystá na 27. května do Tip Sport Arény v pražských Holešovicích s mnoha zajímavými hosty, i kolem řady dalších témat, jako jsou například loutnové tabulatury, v jejichž zpracování a přepisech do dnešní notace byl Jiří Tichota průkopníkem.

Všechno povídání se nám do půlhodinového pořadu nevešlo, a tak éterem zněly jen zkrácené verze. Ty nezkrácené si můžete poslechnout zde:

 

autor: Aleš Opekar
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...