Jiří Stránský: Štěstí (3/5)

Jiří Stránský. Zdivočelá země není fikce, ale příběh Stránského

Dramatizovaná četba ze stejnojmenné povídkové sbírky.

Poslouchejte na Vltavě od 7. srpna 2016 vždy v 15:05. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do pondělí 15. srpna 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Prozaik, scenárista a publicista Jiří Stránský (nar. 1931) byl v roce 1953 zatčen a odsouzen za špionáž a velezradu k osmiletému vězení. Své zkušenosti zněkolika věznic (Pankrác, Ilava), pracovních a trestních táborů (Vykmanov, Vojna, Bytíz) a z nuceného nasazení v uranových dolech (tábor Svatopluk) zpracoval ve sbírce povídek Štěstí (1969 - náklad stažen, 1. vyd. 1990).

Zaznamenává v nich s uvážlivým nadhledem dramatické situace a osudové okamžiky v životě vězňů. Na podkladě tří příběhů z tohoto souboru (Balík, Hrdinové a Žabák) a autorových veršů (ze sbírky Za plotem, 1999) vytvořil a s vynikajícím hereckým obsazením natočil režisér Josef Henke pětidílnou dramatizovanou četbu na pokračování.

Pořad vysíláme u příležitosti 85. narozenin autora: Jiří Stránský se narodil 12. srpna 1931 v Praze.


Účinkují: Michal Pavlata, Miroslav Středa, Jan Šťastný, Jiří Schwarz, Svatopluk Skopal, Aleš Procházka, Jiří Havel a Světlana Lavičková

Autor: Jiří Stránský Připravil a režii má: Josef Henke

Natočeno v roce 2000.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby