Jiří Srnec (10. částí)

Jiří Srnec - autor, výtvarník, hudební skladatel, ředitel Černého divadla - Vystudoval v Praze Grafickou školu, konzervatoř a DAMU - a přinesl do divadelního světa jedinečný nápad: černě odění herci se na černém pozadí stávají neviditelnými, barevné věci v jejich rukou ožívají... . "Každá věc je mnohoznačná. Hůl může být holí kardinálovou, holí slepce, Chaplinovou hůlkou nebo nástrojem, který bije." - říká Jiří Srnec a inspiruje nás k citlivému vnímání všeho, s čím denně přicházíme do kontaktu.

Svět začal aplaudovat jedinečné poetice jeho Černého divadla v roce 1962 na mezinárodním divadelním festivalu v britském Edinburghu. Od té doby Srncovo Černé divadlo slaví úspěch a především reprezentuje svou vlast ve všech kontinentech světa. - A jak to tak u nás doma bývá, pokoušejí se jiní z jeho nápadu těžit. Ale kdo se jednou s poetikou Jiřího Srnce seznámil, vrací se k jeho Černému divadlu. K Pradlence, Kufrům, Legendám staré matky Prahy, Alici v říši zázraků, Petru Panovi, Dveřím.

Jiří Srnec, oceněný řadou prestižních mezinárodních cen, oslavil letos v srpnu 75. narozeniny, jeho Černé divadlo slaví pětačtyřicátiny.

Cyklus vysíláme od 13. do 24. listopadu 2006.