SERIÁL

Jiří Padevět: Poznámky k dějinám

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Spisovatel a nakladatel Jiří Padevět

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Hra s dějinami, v níž si můžete ověřit své historické znalosti i detektivní důvtip – anebo se jen tak nechat bavit představou, co se stalo tehdy, když… Povídky z knihy českého autora literatury faktu Jiřího Padevěta poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Krátké prózy Jiřího Padevěta jsou vystavěny na principu hravých dovětků k historickým událostem, místům či osobnostem. Vypravěč vždy staví na určitém vtipném a vypointovaném nápadu, jenž více méně ironicky konfrontuje daný historický fakt s každodenností obyčejných malých lidí, kteří netuší, že prožívají dějiny a neuvědomují si, že je také tvoří. Výchozím bodem je postava bezejmenného člověka, jenž řeší své osobní, soukromé problémy a jehož existence se protne s velkými dějinami.

Padevětovy miniatury oscilují mezi komentářem, dovětkem k historii a apokryfem. Nejčastěji ovšem těží z žánru hádanky – posluchač se k pointě může dopracovat skrze náznaky a nápovědi o konkrétní události. To je někdy celkem snadné, když je událost opravdu notoricky známá, jindy těžké nebo skoro nemožné. V našem případě to ale nevadí, protože na konci každé povídky je uvedeno rozuzlení, či spíše je objasněno, o jakou událost jde a kdo v ní hraje jakou roli.

Účinkují: Petr Oliva, Dagmar Čárová a Petr Halíček

Připravila: Eva Willigová
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno v roce 2015.

Spustit audio
autor: Eva Willigová