Jiří Padevět: Poznámky k dějinám

Hodiny, tok času (ilustrační foto)

Z knihy českého autora literatury faktu.

Poslouchejte na Vltavě od 30. listopadu 2015 vždy v 9:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Krátké prózy Jiřího Padevěta jsou vystavěny na principu hravých dovětků k historickým událostem, místům či osobnostem. Vypravěč vždy staví na určitém vtipném a vypointovaném nápadu, jenž více méně ironicky konfrontuje daný historický fakt s každodenností obyčejných malých lidí, kteří netuší, že prožívají dějiny a neuvědomují si, že je také tvoří. Výchozím bodem je vždy postava bezejmenného člověka, jenž řeší své osobní, soukromé problémy, jehož existence se protne s velkými dějinami.

03338547.jpeg

Padevětovy miniatury oscilují mezi komentářem, dovětkem k historii a apokryfem. Nejčastěji ovšem těží z žánru hádanky - posluchač se k pointě může dopracovat skrze náznaky a nápovědi o konkrétní události. To je někdy celkem snadné, když je událost opravdu notoricky známá, jindy těžké nebo skoro nemožné. V našem případě to ale nevadí, protože na konci každé povídky je uvedeno rozuzlení, či spíše je objasněno, o jakou událost jde a kdo v ní hraje jakou roli.

Po čtyři dopoledne nabízíme spolu s autorem posluchačům hru s dějinami, v níž si mohou ověřit své historické znalosti i detektivní důvtip - anebo se jen tak nechat bavit představou, co se stalo tehdy, když...


Účinkují: Petr Oliva, Dagmar Čárová a Petr Halíček

Autor: Jiří Padevět Připravila: Eva WilligováRežie: Jaroslav Kodeš

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby