Jiří Nekvasil, režisér a ředitel Národního divadla moravskoslezského

03287766.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03287766.jpeg

Hostem Telefonotéky byl Jiří Nekvasil, režisér a ředitel Národního divadla moravskoslezského.

Vysíláme 7. ledna v 9:50 hodin.Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Ve středu 7. ledna přijal pozvání Veroniky Paroulkové do Telefonotéky na Vltavě operní režisér Jiří Nekvasil. Tento rodák z Ostravy v roce 1988 založil spolu se scénografem Danielem Dvořákem Operu Furore, experimentální operní studio.

O dva roky později byli oba jako intendanti pověřeni řízením Komorní opery Praha, kterou reorganizovali na Operu Mozart. Od roku 1998 působil jako umělecký šéf, dramaturg a režisér ve Státní opeře Praha.

Pak zastával post šéfa opery Národního divadla v Praze a od 1. 1. 2010 je ředitelem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Za svou dosavadní uměleckou dráhu realizoval přes osmdesát operních a činoherních inscenací.

Vedle práce v divadle spolupracuje Jiří Nekvasil jako režisér téměř 20 let také s Českou televizí, jako režisér připravil už více než 130 hudebních pořadů.

Je také autorem řady dokumentárních filmů a natočil i několik oper. K nejpozoruhodnějším patří filmové zpracování děl Bohuslava Martinů – mechanického baletu Podivuhodný let a oper Slzy nože a Hlas lesa.

Oba filmy byly oceněny na mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha 1999 Zlatým křišťálem a v roce 1999 na Festivalu Screening stage Arts Prize hlavní cenou Grand Prix a cenou za Nejoriginálnější způsob režie.

Archiv odvysílaných pořadů.