Jiří Kovtun: Nahýbalovo jarní tažení

5. květen 2013

V pořadu Schůzky s literaturou v neděli 5. května od 20:00 zazní povídka českého spisovatele Jiřího Kovtuna nazvaná Nahýbalovo jarní tažení.

Básník, prozaik, historik a překladatel Jiří Kovtun (nar. 1927) je znám především svými historiografickými díly na téma osobnosti T. G. Masaryka – jeho nejvýznamnější práce na toto téma, rozsáhlá kniha Republika v nebezpečném světě – Éra prezidenta Masaryka 1918–1935 vyšla v roce 2005 a vzbudila velký ohlas.

Kovtunova první knižně vydaná próza Pražská ekloga nese podtitul Román o čtrnácti obrazech a vznikala v letech 1970–1973. Román líčí průběh Pražského povstání v květnu 1945 na břevnovské periferii. Kovtun z tohoto románu uveřejnil časopisecky dvě ukázky – obě v pařížském Svědectví: Obléhání (1970) a Nahýbalovo jarní tažení (1971), prezentované jako samostatná povídka).

Nahýbalovo jarní tažení vypráví o pokusu několika českých ozbrojených civilistů proniknout z pražské periferie do středu města. Jejich cestu provázejí střídavé nezdary (těch je víc a znamenají vždy smrt několika bojovníků) a úspěchy (ten je de facto jen jeden a znamená zabití několika německých vojáků na smíchovské barikádě).

Kovtunovo antiiluzivní vyprávění je protipólem Drdovy naivně hrdinské Němé barikády: na konci příběhu umírají krutou smrtí i dvě nevinné dívky, Nahýbalova povstalecká skupina je zdecimována střelbou zkušených německých bojovníků. Nahýbal jakožto samozvaný vojevůdce rozpoutal absurdní a zbytečnou polovojenskou akci.

autor: tur
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.